NEVÜ Rektörü Aktekin, ‘Büyük Deller’ kazı bilimsel kazı alanında incelemelerde bulundu

Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Koçak Aktekin, T.C. Hars ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü’nün izni ve finansal desteğiyle NEVÜ Veri Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü tedrisat elemanı Dr. Bulak Çaylı başkanlığında Aksaray İli, Gülağaç İlçesi, Demirci Kasabası’nda düzenlenen ‘Şişman Deller’ arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu.

Balaban Deller Kazı alanı ve atölyelerde yürütülen bilimsel çalışmalar üzerine Rektör Prof. Dr. Cömert Aktekin’e vukuf veren Dr. Pınar Çaylı, 2021 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Azimli Hafriyat statüsünde yürütülen çalışmaların ikinci sezonunu T.C. Firez ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü’nün izni ve mali desteğiyle Aksaray Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü akademisyen Dr. Işıl Demirtaş’ın kazı başbuğ yardımcılığında, millî ve arsıulusal veri insanlarının katkılarıyla sürdüklerini söyledi.

Çaylı “Büyük Deller yerleşmesi Aksaray İli, Gülağaç İlçesi, Demirci Kasabası’nın yaklaşık 1700 metre kuzeydoğusunda, Gülağaç-Demirci karayolunun tezelden doğusunda yer düz, katıksız korunaklı kayalık tıpkı yükseltinin üzerinde kurulmuş. Çevreye bilge konumuyla kayalık düz, 172.000 metrekare aya alanı ve üzerindeki hars dolgusuyla, kestirmece 65 metre yüksekliğinde berenarı yalman ve görkemli. Alanın tarihöncesi dönemlerden başlayarak, Geç Çipo Çağı’nda da iskan gördüğü anlaşılmakta. Volkanik tıpkısı kayalık yükselti üzerindeki habitat, rölatif tarihlemeye göre Ilımlı Kalkolitik (M. Ö. 5200) ve Helenistik (M.Ö. 3-2.yy) dönemlerini içermekte olup, üzerinde bozma edilmiş tıpkısı da tümülüs düzlük almakta. Zirve düzlüğünde strateji edilen akçakesme ahcar geç çağ kermen yapısına meni ederken, tarihöncesi malzeme ve höyükleşmenin örenin şarki ve güneydoğusunda berrak olduğu anlaşılmakta. Balaban Deller oturma alanı ilmî derece ve kazı bilimsel görünürlük itibarıyla bile, andıran çevresindeki sair kültür varlıklarıyla değerlendirildiğinde turizm potansiyeli faziletkâr aynı yerleşim alanı. Burada yürütmekte olduğumuz icraat, bölgenin beş altı tanıdık Kalkolitik ve Helenistik Dönemlerini tanımlamaya havari olacağı kabilinden bölge turizmine de balaban oranda katkılar sağlayacak” dedi.

Hafriyat ekibini yürüttükleri muvaffakiyetli çalışmalarından ekolojik ortam kutlama fail Rektör Prof. Dr. Alicenap Aktekin ise, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler’ arasında ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite adına terbiye ile alay malay turizm, endüstri, tarım kabil bir nice alanda lehçe kalkınmaya şişman önem verdiklerini söyledi.

Aktekin, bu çerçevede üniversitenin Marifet Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü tedrisat üyeleri aracılığıyla değişik bölgelerde ilmî araştırı, kazı ve yenileme çalışmaları yürüttüklerini sözlerine ekledi. – NEVŞEHİR

Share: