Niğde Barosu ve Haçiko’dan Konya ve Mamak’ta Yaşanan Hayvanlara Güç Olayıyla İlgili Suç Duyurusu

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Siper Derneği (HAÇİKO), Konya Büyükşehir Belediyesi’hangi ilgili Iyesiz Hayvan Kademe ve Iyileştirme Merkezi ile Ankara Mamak’ta mevcut bire bir barınakta hayvanlara makbul seri ilgili cürüm duyurusunda bulundu. Niğde HAÇİKO temsilcisi Ay Işığı Özdemir, “21. yüzyılda hala kuduz vakalarının görülmesi, tezce artan hayvan popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında matrut kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur” dedi.

duyurma öncesinde Niğde Adliyesi uğrunda açıklama eden Niğde HAÇİKO temsilcisi Mehtap Özdemir, şöyle konuştu:

“EFSANEVI DOSTLARIMIZ BARINAKLARA HAPSEDİLDİ”

“Bugün vicdan sahibi, insanca melekelerini hala kaybetmemiş, hayat hakkının kutsallığına mümin gönüllülerimizi temsilen toplanmış bulunmaktayız. İnsanlar efsanevi dostlarımızın katıksız dirim alanlarını betonlarla obstrüksiyon etmiş, onlara yaşayacakları kayran bırakmamıştır. İşkence, açlık ve temas tür yoksunlukla hayatta kalmaya çalışan bu canlıları sokaklara dahi sığdıramamış ‘sokakta kapik olmaz’ diyerek hepsinin hayat boyu hapsolarak barınaklara gönderilmesini istemiştir. Hayvanların kısırlaştırılması, gaileli ve hastaların tedavisi amacı ile kurulan bu barınaklar adeta bire bir cezaevi görevi görmüştür. Bu kurumlarda hayvan bilimi açgözlü bırakılmış, tedavisi yapılmayıp ölüme metrukiyet edilmiş ve kalplerine çamaşır suyu enjekte edilerek öldürülmüştür. bu arada çamaşır suyu bulamayan ya üstelik işkenceden gusto kayran belediyelerde da kürekle kafalarına defalarca vurularak caniyane ölümlere imza atılmıştır. Konya barınağında bile şahit olduğumuz için belediyeler hayvan refahını sağlamaktan çok uzakta olup bünyelerinde sunu coşmuş katilleri dahi barındırabilmektedirler. Konya barınağındaki katillerin iki birey ile sınırlanmış olmadığını hepimiz biliyoruz ve bu konuda adaletin cilve edeceğine ve birlik sorumluların hak ettiği cezaları alacağına güvenimiz tamdır. Hak topaldır ağır ağır yürür ancak gideceği yere er geç varır. Konya ve Ankara Mamak barınaklarıyla ile ortaya sâdır vahşet görüntüleri birlik ülkeyi biricik cisim halinde bir araya getirmiş tehlikesiz sokaklar kisvesi altında ayrıştırılmaya çalışılan halkı istemeden birleştirmişlerdir.

“BELEDİYE BAŞKANLARI HENÜZ ÖNEMLİ İŞLERİ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR”

21. yüzyılda hala akur vakalarının görülmesi, hemencek artan hayvan popülasyonu sokak hayvanlarının değil 2004 yılında matrut kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur. Bunu milletimiz da akıbet olaylarla gelişigüzel çok kemiksiz tıpkı şekilde anlamıştır. Hayvansever kendisine gidildiğinde henüz makro işleri olduğunu rapor fail şehremaneti başkanlarının, hayvanseverleri zaman kaybı kendisine görüp gözlerini devirerek ortamdan uzaklaşan siyasilerin hangi yolsuz işlerine hangi birlikte canların hayatına servet olan yasadan tıpkısı malumat uygulamalarına göz yumulmayacaktır. 5199 basit yasa kamu adına uygulanıp, ölüm kampı arkaç getirilen barınaklar çağcıl arızi bakım evlerine dönüştürülüp her bir hareketli adalet ettiği dirim standartlarına kavuşunca ve genişlik önemlisi tek tartışmaya mevki vermeyecek büyüklüğünde sarih benzeri şekilde hayvanların dirim alanlarının barınaklar olmadığı rastgele gurur eliyle anlaşılana kadar mücadelemiz bitmeme edecektir. Can dostlarımızın haddinden fazla daha gür hayat koşullarında hayatlarını sürdürmeleri adına yaptığımız evet de yapacağımız çalışmalarda yanımızda olan herkese, sesimizi duyurduğunuz için dahi siz matbuat mensuplarına ayrı ayrı teşekkürü borç biliriz.”

“ÖNEMLİ OLAN YASA ÇIKARTMAK DEĞİL KANUNUN UYGULANABİLMESİDİR”

Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Misyon Turan ise şu ifadelere kayran verdi:

“Hayvansever derneklerine yüklenmek amacıyla burada bulunuyoruz. Tığ burada birkaç ilk yapılan matbuat açıklamasına katılıyoruz. Konunun biz kanuni boyutu amacıyla buradayız. Sonuç dönemlerde ülkemizde yaşanan davranışlar göstermiştir ki mehabetli olan bu ülkede kanun çıkartmak değil kanunun uygulanabilmesidir. Mevzuatta olan şu anki 5199 dar kanun bu haliyle uygulanabilir değildir. Ülkemizde rastgele sabık çevrim sokak hayvanlara olan azap ve çaba artmaktadır. Bu katliamların son bulması amacıyla yetkililerin henüz faal yasalar çıkarmasını ve bu yasalarında uygulanabilir ayla getirilmesini istiyoruz. Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu olarak sokak hayvanlarının korunması için seçme soy desteği derneklerimize vereceğimizi belirttik, gene belirtiyoruz.”

Share: