Niğde Eczacı Odası Başkanı Öztürk: “Remiks kokusu geldiği zaman kâh ilaçları bulmakta müşkülat çekiyoruz”

Niğde Eczacı Odası Başkanı Öztürk: “Remiks kokusu geldiği devir ara sıra ilaçları bulmakta engel çekiyoruz”

NİĞDE – Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, ilaçlarda bindirim ihtimali oluştuğu dönemlerde bazı ilaçları piyasada bulmakta müşkülat çektiklerini söyledi.

İlaç konusunu daima gündeme taşıdıklarını ifade fail Öztürk, “Piyasada çok geçer not özellikle antibiyotiklerin, bazen bala şurupları, karı tevellüt ile dayalı infertire ilaçlarını bulmakta müşkül çekiyoruz. Biz bunu sürekli dile getiriyoruz. Majör miktarda çare piyasada şu anda yok. Elan filhakika biz bunları reprezantlara sorduğumuz ahit depolara gönderdiklerini anlatım ediyorlar, depolara sorduğumuz ant ‘yok’ diyorlar. Biz ise temas antlaşma olduğu gibi çare zam kokusu geldiğinde bu ilaçları bulmakta zorlanıyoruz. Vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sunma azından diyoruz ki ‘Elimizde bu merhem yok amma bunun âdem değeri şu reçete var. Eğer istek ederseniz bu ilacı verelim’ şeklinde bir tavsiyede bulunuyoruz. Yurttaş istek ederse muadil ilacı veriyoruz” dedi.

Eş derece ilaçları bazı vatandaşların istemediğine ilgi çeken Öztürk, “Fakat gâh vatandaşlarımızın muadil ilaca keder aynı şekilde itiraz ettiklerini görüyoruz. Bu itiraz akıllıca bire bir davranış değil banko. Zira muadil reçete dediğimiz çıkar yol tıpkısı reçetede bağlanmış ama ismi değişik olan ilaçtır. Aktif maddeleri ayrımsız aynıdır. İlacın adeti bile katıksız gelmek üzere bunun için vatandaşların bize koruyucu olmalarını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: