Niğde ekin görüşme haberleri: Niğde’yi 2022 Yılında 36 bin Gezici Görüşme Etti

Niğde’yi 2022 Yılında 36 bin Seyyah Musahabe Etti

NİĞDE – 2022 yılında Niğde Yerel ve Yabancı seyyar girmek için mecmu 36 bin gezgin musahabe etti.

Türkiye’nin, kaya kiliseleri ve yer altı kent yerleşimleri ile hars turizm merkezlerinden biri olan Niğde’deki tarihi ve turistik yerleri bu yıl 36 bine mümasil domestik ve ecnebi turisti ağırladı. Niğde’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı marifetiyle turizme bariz bulundurulan Niğde Müzesini toplamda 12 bin 701 yerli, 295 ecnebi gezici başta koyulmak için 12 bin 996 gezici ziyarette bulundu. Gümüşler Manastırını ise bin 940 yabancı, 21 bin 409 domestik gezgin ile toplam 23 bin 349 turistin musahabe ettiği bildirildi.

2012 yılından bilahare düşüş başladı

Niğde Turizm ve Gastronomi Profesyonelleri Derneği Başkanı Bahar Şahiner Dâhi, yabancı gezmen sayılarında ki azalmanın pandemi sonrası ağır sıklet düşüşler olduğunu söyleyerek, “Ecnebi gezmen sayısı Niğde’birlikte 2012’den sonra çokça sakil düşüş yaşadı. Otel konaklamalarına üstelik yansıyordu. Bunlardan destinasyonların değişmesi, tanıtımların azalması ve bazen siyasal sebeplerden belde düşüşler oldu. Hele biberli turizmi Aladağlar ve Demirkazık dokunaklı turizminde birlikte düşüşler oldu bu bile ülke için seyyar sayısında düşüşler yaşattı” dedi.

Gümüşler Manastırı bin 940 ecnebi gezici mülakat etti

Dâhi, “Gümüşler Manastırı şuana büyüklüğünde domestik ve yabancı gezici sayısı 23 bin 400, Niğde müzemizde 13 bin civarında ziyaretçi akseptans etti. Umumi namına Pandemi döneminde bütün müzelerde bayağılık vardı. Yıpranmamış yeni ziyaretçi sayıları artıyor. Bunun sebebi volta destinasyonlarının içre Niğde’nin olmaması. Yığın turizmde acentelerin Niğde’yi yeğleme etmeme yeryüzü şişman sebeplerdir. Niğde infoları yaptık2 sefer. Yıpranmamış destinasyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. TURSAB’ın firez acentelerini Niğde’üstelik ağırladık 2 aktarılma boyunca Niğde destinasyonlarını gezdirdik. Kapadokya ile alay malay dahil edilebileceğini rey bildirdik. Elma Firez yolu yerine tıpkı emek yaptık. Niğde elma üretiminde Türkiye’birlikte ikinci Karaman, Konya ve Niğde yerine Aladağlarda elma bahçelerinin çiçek açtığı dönemde ok sunturlu aynı manzarayla iş yaptık” diye niteleyerek konuştu.

Share: