Nüzullü ‘Dost’un evi, Sedir

ISPARTA’üstelik kürekle beline vurulması sonucu arka ayakları katre olan pili cinsi köpeğin bakımını, Ankara’dahi faaliyetler edilerek örümcek takılmasının peşi sıra Türkiye Nazik Kavim Meclisi (TBMM) Koruma Daire Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı sunulan, hususi günlerde sekmen ve ceket giydirilip, boyun bağı takılan köpek, Divan’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, yaklaşık 3 yıl ilk Isparta’da kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Kayırıcı ayakları katre olan köpeğin ilk tedavisi, Burdur’de Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal aracılığıyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’de elan iyi tedavi görmesi amacıyla TBMM Siper Daire Başkanlığı’nda görev eden polis güçleri memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den yardım istedi. Ankara’ya getirilen kapik, klinikte cerrahi müdahale edilirken, arka ayaklarına örümce takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, daha sonradan köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Makule Müdürlüğü’nün topluluk çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Esirgeme Daire Başkanlığı’ndaki gayrı polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Meclis’te Himaye Kat Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile alay malay kıpırdak ‘Dost’ adını verdikleri köpekle rastgele dönüş özel kendisine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Sedir yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Meclis personeli birlikte rabıta gösteriyor. Milli bayramlarda ve ara sıra hususi günlerde sekmen ve ceket giydirilip, boyun bağı takılarak objektife tekebbür verdirilen ‘Dost’, Meclis’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un dokunaklı hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 sene evvel Isparta’üstelik ayrımsız hayat yoluyla beline kürekle vurularak katre mevdu. Daha sonraları apayrı bire bir vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal eliyle himayeye alınıyor. Mutlu hocamız bize ‘apotr evet musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Dost’ yürüyemedi. Elan sonradan biz fizik otama boyunca kendimiz ilgilenmek istedik. Bize geldi kapik. Meclis’te gezerken bile vekillerimiz gördüler, hikayesini da öğrenince destek olmak istediler. Milletvekillerimiz sebebiyle ‘Dost’, çarkıt sağlığına kavuşması için İstanbul’dahi hastalıklı hayvanlara fizik otama uygulayan bir merkeze gönderildi fakat tedaviye yanıt alınamadı. Divan’te efsanevi hakları koruma kanununun görüşüldüğü Efsanevi Hakları Komisyonu üyeleri durumu Meclis başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Divan başkanımız de ‘Dost’un TBMM tarafından sahiplenmesine onaylama verdi” diyerek konuştu. ‘ÖZEL ÇAÇA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Sedir yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ demin Divan’teki evinde, komşusu olan 3 bomba kontrol köpeğimiz ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Değişik köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun üzere hususi mama hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem tamam Sedir personeli çok seviyor, hem de Divan’e gelen ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: