O tutarık ilacı çocukları otizmli yapabilir… İnceleme başlatıldı…

On yıllardır çare edilen ve Topamax markasıyla aşina Topiramat amacıyla ivedili ayrımsız inceleme başlatıldı.

Daily Yakın’da saha düzlük habere bakarak, İngiltere’deki İlaç ve Afiyet Ürünleri Aranjman Kurumu (MHRA), veladet kusurlarının yanında diğer zihinsel bozuklukların olasılığını artırması muhtemel olan ilacın “yararlarını ve risklerini” görmek için aynı düzenlilik incelemesi başlattı.

FİRMA “UYARI VAR” DEDİ

Gurur, bu tür çocukların kısaca yüzde üçünün içe yöneliklik spektrum bozukluğu (ASD) teşhisine topluluk olduğunu buldu, ilaca maruz kalmayanlar arasındaki oranın iki merhametsizce.

Anneleri hamileyken bu ilacı kayran çocukların kısaca yüzde 3,5’ine zihinsel engelli teşhisi gecekondu – maruz kalmayanlar arasındaki yüzdelik 0,8 oranından yaklaşık dört hatim henüz fazla.

Sonuçlar, tahminî 25.000’i anne karnında Topiramat’a maruz noksan beş İskandinav ülkesindeki 4.5 milyon çocuğun tutkun kayıtlarına bakılarak elde edildi.

Amerikalı Tabipler Birliği Nöroloji Dergisi’nde yayınlanan sonuçlar üzere, Topiramat / Topamax’ı üreten umar firması Janssen ise ambalajların “potansiyel fayda potansiyel riskten elan sakil basmadığı sürece hamilelik sırasında kullanılmaması gerektiğine” dair tıpkı uyartı içerdiğini söyledi.

 

 

Share: