Öğrenciler kaymakamlık yapan motosikletlinin ailesine tema gönderen alarm sistemi tasarladı

TEKNOFEST KARADENİZ’e Manisa’dan katılan öğrencilerin tasarladığı Motor Kaymakamlık Alarm Sistemi (MoKAS), ilçe anında motosikletlinin yakınlarına mütalaa atılabilecek.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler beyninde Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Şehzadeler Kendin Yap Atölyesi’nde ortaokul öğrencileri Eymen Sunmaz ve Alper Çınar’ın, Enformatik Teknolojileri Öğretmeni Eş Açıkel danışmanlığında tasarladıkları ve “MoKAS” ismini verdikleri proje de düz aldı.

İki aşamalı projeyle motor kaza yaptığında çevresindeki ışıkların yanması ve böylecene takiben mevrut araçların onu görmesi hedefleniyor. İkinci aşamada ise öğrencilerin hazırladığı yazılım yardımıyla kaymakamlık işleyen kişinin yakınlarına “Yakınınız kaymakamlık geçirmiştir.” mesajı gidiyor.

Eymen Sunmaz, AA muhabirine kendisinin 6, arkadaşının bile 7. dershane öğrencisi olduğunu söyledi.

Projenin ortaya sorti süreci üzerine vukuf veren Sunmaz, “Bir tanıdığımız tün vakti evine dönerken önlerine sâdır köpeğe çarpmamak için tatbikat yapınca devrilip kaza yapıyor. Sürücü bilincini kaybediyor amma yanındaki kişinin durumu ferah olduğu için onu alarak kenara çekiyor. Arkadan mevrut komütatör ise motosikleti göremediği amacıyla üzerinden geçiyor. Kenara çekildiği için sürücü hayatta kalabilmiş amma serbest olsa hayatta kalamayabilirdi. Bu cins olayların çok yaşanması dolayısıyla proje fikrimiz ortaya çıktı.” dedi.

Geliştirdikleri sistemin ilçe takkadak kendiliğinden kendisine devreye girdiğini anlatan Sunmaz şöyle devam etti:

“Cihazımız yazılımı sebebiyle ilçe olduğunu anlayıp iki özelliğini devreye sokuyor. Birinci özelliği kaymakamlık çabucak yanlarda mevcut ışıkları yakarak takiben gelenlerin kazayı görmesini sağlıyor. İkinci yerine ise kişinin önceleri belirlediği yakınına tema gönderilmesini sağlıyor.”

Yazılımı kendilerinin yaptığını dile getiren Sunmaz, “Motor kullanan kişiler ailelerinin nerede olduğunu bilmediği bire bir yerde kaymakamlık geçirebilir. Mesajla onların başına tıpkısı öz geldiğini aileler öğrenebilecek.” ifadesini kullandı.

Projelerini yükseltmek için çalıştıklarını belirten Sunmaz, “Programımızın aynı sonraki aşamasında mesajla birlikte konumu da bildirmesi üzere himmet yapıyoruz.” diyerek konuştu.Share: