Öğrenciler pabuç geliştirdi: Telefon yükleme ediyor, yerinizi bildiriyor ve askı görevi görüyor

Öğrenciler ayakkabı geliştirdi: Telefon yükleme ediyor, yerinizi bildiriyor ve fener görevi görüyor

Osmaniye’de iki öğrencinin öğretmenlerinin desteğiyle geliştirdiği pabuç telefon yükleme ediyor, fener görevi görüyor ve meydan tespiti amacıyla GPS strateji sistemi bulunuyor

OSMANİYE – Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde tıpkı ortaokulda 2 mektepli öğretmenlerinin desteğiyle yaptığı projede yürüdükçe bataryası şarj olan, aydınlatma özne telefon şarj edebilen ve düz tespiti üzere GPS izleme sistemi kâin başmak geliştirdi.

Kadirli ilçesinde bulunan hususi benzeri okulun Bilgelik Bilimleri öğretmeni Osman Peker koordinesinde 7’nci dershane öğrencisi Yusuf Bilal Bakır ve 6’ncı sınıf öğrencisi Natür Arınmış Kaplan,yürüdükçe bataryası şarj olan, aydınlatma işleyen, telefon yükleme edebilen ve kaybolunduğunda yerinizi belirleme için üstünde strateji sistemi olan pabuç geliştirdi. Yapılan projenin önümüzdeki günlerde ortaokullar arası proje yarışmasına katılacağı belirtildi.

Projeyi öğrencileri ile birlikte işleyen Bilgelik Bilimleri öğretmeni Osman Peker “2022-2023 eğitim tedrisat yılında Tubitakın düzenlediği ortaokulları arası yarış çerçevesinde yenilenebilir enerji temalı benzeri eser tasarladık. Bu başmak yüründüğünde kendini yenileyebilir enerjiye erbap, bu enerjiyi üzerinde bulunan lityum batarya ve onun üstünde bulunan basınca duyarlı sensörlerden almaktadır. Yüründüğünde basınca duyar bu sensörler yüründüğünü algılıyor ve lityum pile enerjiyi depoluyor. Antrparantez üstünde mevcut usb girişi ile bu enerjiyi kullanabiliyoruz. Antrparantez kaybolduğunuzda yerinizin tespiti üzere ayakkabıda gps izlem sistemi bulunmaktadır” dedi.

Projeye katılan 7’nci sınıf öğrencisi Yusuf Bilal Bakır ise ” Projemizde kullandığımız malzemeler şarj edilebilen lityum batarya basınca hassas duyarga led ampül angajman kabloları ve açacak. Projemizin emek prensibi şöyle. Basınca duygun sensör lityum pilin üstünde bulunuyor. Yüründüğünde tazyik algılanıyor ve üretilen enerjiyi lityum pile depoluyor. Bu şekilde pabuç işlevini görüyor” diye niteleyerek konuştu.

Projede yer düzlük öğrencilerden Natür Arınmış Kaplan da ” Ayakkabımızın üzerinde tıpkı usb girişi bulunmaktadır. Print durumda kalındığında telefon yükleme edilebilir. Bu yalınç ama maltalık kurtaran tıpkısı detay cins. Natürel afat ve gidiş geliş kazası kabil durumlarda telefonumuzu usb girişinden şarj edebiliriz. Antrparantez zayi durumların engelletmek amacıyla ayakkabıda birde takip cihazı bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Share: