ÖĞRENCİLERİN ‘ÇELİK TÜNELLİ’ OKUL YOLCULUĞU

İZMİR’in Han ilçesindeki tescilli metruk binanın aynı bölümü, esirgeme kafesi ile alay malay yıkıldı. Mahallelinin başvuruyla İsmet Ağır İlkokulu ile binanın arasındaki sokağa, polat konstrüksiyonla tüp boğaz yapıldı. Metruk binanın çökme tehlikesi olduğunu tamlayan Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, Bu okulda kestirmece 700 öğrenci eğitim görüyor. Binanın kontrollü aynı şekilde yıkılması amacıyla Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkması gerekiyor dedi.

Sakarya Mahallesi 826 Sokak’taki İsmet Gösterişli İlkokulu ile ayrımsız sokaktaki SİT alanı içerisindeki tescilli metruk çatı, Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar aldı. O çağ çelik yapı kafesle koruma altına alınan metruk binanın bire bir bölümü ilkgüz ayında himaye kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahalle sakinlerinin başvurusuyla Eğlek Belediyesi’nce tıpkı süre kullanıma kapatılan sokağa, çelik yapı ile tombul argıt yapıldı. Hasarlı binanın girişleri da demir parmaklıklarla kapatıldı. Yıkılma tehlikesi bitmeme eden metruk binanın bulunduğu çıkmaz ise baştan kullanıma açıldı.

‘BİNA İLE EKOL BAHÇESİ ARASINDA ALENIYET ÇOK AZ’

Binanın batma tehlikesi olduğunu söyleyen Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, Okullar açılmadan benzeri hafta önce 04.30 sıralarında çatı yıkıldı. Okul ayan değildi, saat geç olduğu üzere yakınlarda kimesne yoktu. O dönüş burada nazik ayrımsız faciadan dönüldü. Bu okulda tahminî 700 öğrenci eğitim bilimi görüyor. 7 mahalleye sadık biricik okul. Bu nedenle eğitim kayran öğrenci sayısı fazla. Binanın kontrollü ayrımsız şekilde yıkılması için Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkması gerekiyor. Konuyla ilişik belediyeye referans yaptık. Birtakım önlemler alınsa de bina ile okul bahçesi arasındaki uzaklik haddinden fazla birkaç. seçkin olumsuzlukta meslek bahçesine yıkılmasından, öğrencilerin kötülük görmesinden korkuyoruz dedi.

İsmet Vakur İlkokulu’nda iki çocuğunun terbiye aldığını dile getiren velilerden Cuma Namazı Şemin, binanın batma ihtimali nedeniyle huzursuz olduklarını söyledi. Çelik tünelden geçerken da ocumak yaşadıklarını tamlayan Şemin, binanın sunu gelişmemiş sürede kontrollü benzeri şekilde yıkılmasını istediklerini söyledi.

Share: