Okullarda depremzedeler için sokak sobaları üretiliyor

Okullarda depremzedeler amacıyla sokak sobaları üretiliyor

BARTIN Bartın’dan zelzele bölgesine uzanmak amacıyla iz liselerinde varillerden sokak sobası üretimi gerçekleştiriliyor.

Bartın’dahi, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Bilimi Merkezi ve Mesleki Ustalık Rum Lisesi’nde sarıklı ve öğrenciler tarafından başlatılan çalışmayla zelzele bölgesine saymak için çıkmaz sobaları üretimine başlandı. Esnaflardan toplanan variller, sarıklı ve öğrencilerin çalışmasıyla çıkmaz sobasına dönüştürüldü. Hazırlanan varil sobalar hareket bölgesinde istirdat çalışmalarının sürdüğü bölgelerin beraberinde er ve polislerin posta noktalarında üstelik kullanılabilecek.

Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Yetişek Merkezi ve Mesleksel Teknik Rum Lisesi’nde sürdürülen çalışmalarda 24 saatlik sürede 130 varil soba üretimi yapıldı.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Bartın İl Milli Terbiye Müdürü Oğuzhan Enerjik, “Sarsıntı bölgesinde istinas sorunu var. Bizde arkadaşlarımızla beraber, öğretmenlerimizle beraber bire bir enformasyon toplantısı yaparak hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. Alışılmış soba gönderirsek baca ve boru sorunu olacağını fikren esnaflarımızdan variller topladık. Varil soba yapalım dedik. Bu soba çok olağan. Varilleri kesip içlerine ızgara yapıyoruz. Arkadaşlarımız güç ayrımsız himmet ile 24 saatte 130 sobayı tamamladılar. Tığ bu sobaları bugün kıyamet bölgesinde gravite alanımızda mevcut Kahramanmaraş ilimize göndereceğiz.” Dedi.

Share: