Ömer Fethi Gürer, Yapmacıklı Gübreye Cebin Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, mütezayit cali matbua olaylarına karşı denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını üstelik çiftçinin karşılayacağı aynı uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’de gaz fiyatlarında yaşanan artışın basma fiyatlarında yıpranmamış dalgalanmaya sebep olabileceğini, bunun da gübre sahtekarlığının daha de artmasına misil açabileceğini belirtti. Düzme gübreye karşı denetimlerin artırılmasını talip Gürer, çiftçinin basılmış giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden basma ithal etmesine rağmen basılmış fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı için basma fiyatları de daim artıyor. Vekillik, soruma verdiği yanıtta, aynı yıl süresince gübreye yüzdelik 342 remiks geldiğini belirtti. Bu durumda dikici, özellikle bağ bozumu aylarında ekim yaparken matbu almakta zorlanıyor. Ne matbu rençper için gerekseme ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda kaurit tutkalı gübrenin tonu 13 bin teklik civarında. Sonbaharda gelecek sene amacıyla ilk teşrin yapılacak ve çiftçinin, mahsul alabilmek üzere ayak tabanı basılmış atması gerekiyor. Aya gübrenin (DAP gübre) tonu 18 bin lirayı buldu. Küçük Ay 2022’üstelik DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin ne gübreye ihtiyacı varsa o tezek aceleten artıyor. Krizle gelişigüzel hele Avrupa ülkelerinde gaz fiyatlarındaki artım, ülkemizde matbu fiyatlarının artmasına misil açabilir. Gübre fiyatları daha üstelik artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, matbu fiyatlarındaki artışın hilekâr ve sahtekarları bile harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde kabil illerde yapmacıklı basılmış olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri dikkatli olmaları üzerine uyarıcı Gürer, yetkililerin da bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine işaret etti.

Gürer, basma üzerine çiftçiyi desteklenmiş edecek desteklerin verilmesi gerektiğini birlikte anlatım ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını da çiftçinin karşılayacağı tıpkı uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: