Ömer Fethi Gürer’den, ‘Plastik Atık’ Uyarısı: “Tedbir Alınmazsa Tarlalarda Bu Atıklar Nedeniyle Üretim Yapılamayacak”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer’in ithal edilen plastik atıklarla ilişkin istifham önergesine karşılık veren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Alım, 2020 yılında 775 bin titrem olan plastik atılan ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediği bildirdi. Gürer ise tarlalardaki plastik atıklara ilgi çekerek bunların zirai üretimi hırçın etkileyeceğini ve ayrımsız dakika önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Gürer, “Zıt taktirde tarlalar, bire bir dönem gelecek kim bu atıklarla üretim yapılamaz duruma düşecek” dedi.

Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği istifham önergesinde, Bakan Çalım’dan ithal edilen plastik atıklarla ilişik verileri açıklamasını istedi. Önergeye yanıt veren Gurur, güvenli atık dış alım işlemlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından rastgele sene yayımlanan ‘Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği’ne göre yürütüldüğünü belirtti. Gurur, plastik atık ithalatının idraksiz dönüşüm amaçlı yapıldığına özen çekerek, yakma ve giderilmiş amaçlı plastik atık ithalatının yasak olduğunu anımsattı.

“2020 YILINDA 775 BİN TITREM OLAN PLASTİK ÇEVIK İTHALATI 2021 YILINDA 685 BİN TONA GERİLEDİ”

Nazır Kurum, 2020 yılında 775 bin titrem olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini belirterek, “Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla birlikte dünyanın muhtelif ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan cimri denetimler yardımıyla 2022 yılında dahi temiz ve izansız transformasyon verimi faziletkâr plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir” dedi.

“ELEKTRİK DİREKLERİNE VARINCAYA KADAR BU POŞET YAHUT NAYLONLARIN DAĞILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Ömer Fethi Gürer ise Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki tıpkısı tarlada zaman yaptığı açıklamada, tarlalardaki plastik atıklara ilgi çekti. Gürer, şunları söyledi:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bütçe görüşmelerinde Bakan’a birlikte ilettim. Ülkemizde acayip şeş istihsal bittikten sonraları hele bu poşetler ya tarlada kalıyor ya birlikte bölgesel adına dağılıyor. Bunlardan yavaş tıpkısı atılan oluşuyor, belde kirliliği meydana geliyor. Tarlalarda bu atıklar çevresel sevgili de yaratıyor. Bunların toplanması gerekiyor. Genelde buralar kiraya verildiğinden, buralarda işletmelerin işi bittiği antlaşma tarlalarda çiftçiler bırakıp gittiğinden, çokça aheste atık oluşuyor. Elektrik direklerine varıncaya büyüklüğünde bu poşet yahut naylonların dağıldığını görüyoruz.

“TEDBİR ALINMAZSA TARLALARDA BU ATIKLAR NEDENİYLE ÜRETİM YAPILAMAYACAK”

Mekân ve Kentçilik Bakanı Gaye Hava, ülkenin çok farklı bölgesinde, acayip altı üretim olan yerlerde, ayrımsız işyar çıkarırsa, özellikle Zengen bölgesinde tarlaların kenarlarında uydurma duvarlar oluştuğunu görür. Bu atıkların doğada bulunmayan olması karışık, belde felaketine dönüşüyor. Bunların benzeri kısmı traktörle sürüldüğünde tarlaya bile karışıyor, verimi dahi etkiliyor. Çevre kirliliğinin yanında doğada namevcut olmuyor. Bununla ilişkin ilaç alınması geçişsiz. ‘Şu büyüklüğünde poşet topladık, şurada tılsım aldık’ demekle değil… Gelsinler görevliler de ego değişik bölgeleri gezdireyim; Ulukışla’dahi, Zengen’dahi, Altunhisar’ın bazen bölgelerinde var. Türkiye’nin değme durumunda var. Bununla ilgilendiren şu yapılabilir: Üretici servet kazanamıyor, sıkıntısı var, bunu birlikte pahalıya alıyor. Atık toplamada sevgili yaşıyor. Der kim Vekillik, ‘Üretim sonrası atığını getir, karşılında sana benzeri sevap vereceğim’. Böylece onun bile bu ürünü toplamasının önünü açkı. Menfi taktirde tarlalar, ayrımsız dönüş ati ki bu atıklarla istihsal yapılamaz duruma düşecek.”

“MAATTEESSÜF TEDBIR ALINMIYOR”

CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker bile atıkların toplatılmasını gelişigüzel fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Kışa akıllıca girerken rüzgarla çevreye haddinden fazla balaban bozgun ve zarar veriyor. Naylonlar, damlama parçaları doğada çok iri felakete faktör oluyor. Maalesef aynı önlem alınmıyor” dedi.

Share: