ÖNCE YAPIMINI, SONRALARI ÇALMAYI ÖĞRENDİ

Isparta’birlikte Fethi Çuhadar (42), küçüklüğünden beri ilişki duyduğu ney enstrümanını çalmayı öğrendikten bilahare, yapımına dahi başladı. Bire Bir zamanda Hars ve Turizm Bakanlığı ney yapım sanatçısı üstelik olan Çuhadar, havale alıp, ürettiği neyleri satıyor.

Fethi Çuhadar, küçüklüğünden bu yana istek ettiği ney yapımını, 2018 yılında Kayseri Uray Konservatuarı’nda yetişek alarak öğrendi. Firez ve Turizm Bakanlığı ney yapım sanatçısı bile olan Çuhadar, neyin çocukluğundan beri sevdiği tıpkı enstrüman olduğunu belirtti. Müziği haddinden fazla sevdiğini, ortaöğretim yıllarında birlikte saksafon ve gırnata çaldığını fakat ney enstrümanına karşı ayrı tıpkısı ilgisi olduğunu kaydeden Çuhadar, Ney üflemesini öğrendikten sonraları yapımını dahi öğrenmek istedim. ve aldığım eğitimlerden bilahare üretime başladım dedi.

Ney enstrümanının lifli tıpkı kamış kabilinden yapıldığını belirten Çuhadar, Bu kamışlar doğal ortamda yetişiyor. Uygun olanları içinden keserek 2 yıl kurutulduktan sonraları neyleri ne soy yapacaksak, ne patırtılı kararına göre yapacaksak buna göre ayrıştırıyoruz. Deliklerini ve perdelerini açıyoruz. Patırtılı kutusu dediğimiz bölümü açıp, beş altı işlemini henüz yaptıktan sonraları kullanıcıya veriyoruz diye konuştu.

Ekin ve Turizm Bakanlığı ney yapım sanatçısı olduğunu anlatan Fethi Çuhadar, Ankara’bile mülakata çağırıldığını soru-yanıt ile eserlerinin incelenmesinin peşi sıra sanatçı tanıtım kartının verildiğini söyledi. Bu sayede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın faaliyetlerine iltihak şansı olduğunu vurgulayan Çuhadar, ney üfleyemeyen tıpkısı insanın ney üstelik yapamayacağını aktardı. Çuhadar, Türkiye genelinden berenarı sipariş aldığını dahi söyledi. Neyin, Sümerler döneminde ilk kez kaydına rastlandığını kaydeden Çuhadar, gelişigüzel ulus yahut dine sınırlanmış tıpkısı enstrüman olmamakla birlikte Türk Mevlevileri ve müezzinler tarafından Türk enstrümanı haline geldiğini sözlerine ekledi.

Share: