Organize suç örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Inanma Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda, tevhit suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle denetim kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması için 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 kaknem yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Emniyet Genel Müdürlüğü ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda birleştirme suç örgütleriyle mücadele kapsamında elan ilk düzenlenen operasyonların ardından çalışmalara bitmeme edildi.
Bu kapsamda kıran şeridinde yaşayanların üstünde takı, zorlayış, tehdit ve çabukluk yöntemlerini kullanarak kendilerini azamet erklerinden üstün göstermeye etkin, mutluluk turizmini aksi etkileyen mafya tipi birleştirme suç örgütleri ve bu örgütlere cebe sağlayıcı yanlışlık gruplarına yönelik Cumhuriyet Altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Işıklı, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kalaba, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak atılmak için 20 ilde “suç gitmek amacıyla teşkilat bina etmek, örgütün faaliyetleri kapsamında yağma, tefecilik, zılgıt, bilerek kanlı” suçlarını faal 12 organize cürüm örgütü belirleme edildi.
Ayrıca bahis konusu örgütlere cebe gerçekleştirme ederek 6136 çevrilmiş Kanun’a mugayeret suçunu etkin, kamu güvenliği ve barışına zılgıt oluşturan 27 yanlışlık grubu belirlendi.
Bunun üzerine Cumhuriyet Altını başsavcılıkları marifetiyle haklarında bakı kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabahleyin senkronik “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 ince namlulu silah, 4 bin 159 sayı fişek, 16 bıçak, çok sayıda silah parçası, balistik perforaj, çokça miktarda bireşimli komprime, bireşimli ecza, tütün, metamfetamin, eroin, 3 bin 100 cali Amerikan doları ve haddinden fazla sayıda çek, hisse senedi ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 sakil yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Share: