Osmaniye’de şebeke kazısında Meryem Esas heykeli bulundu

Osmaniye’de şebeke kazısında Meryem Anne heykeli bulundu

97 santimetre uzunluğunda 80 kilogram ağırlığında taş heykeli bulan işçiler heykeli kolaylıkla tasdik etmedikleri ve sakladıkları amacıyla hakklarında iş başlatıldı

OSMANİYE Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde şebeke ve ast bina kazı çalışması sırasında Roma dönemine ilişik olduğu Meryem Anne figürü olduğu değerlendirilen mermer yontu bulundu.

Edinilen bilgiye bakarak ilçeye sınırlanmış Karaömerli mahallesinde Sumbas Belediyesince münakasa edilmiş ve özel tıpkı müşareket eliyle yapılan kanalizasyon ve madun çatı şebekesi kazı çalışmasında hisse senedi makinesi ile kazı özne işçiler 97 cm boyunda 80 kilo ağırlığında Meryem Asıl figürü olan Roma dönemine ilişkin olduğu değerlendirilen mermer heykel buldu. Sumbas İlçe Güvenlik Amirliğine bağlı polis ekipleri durumdan malumat sahibi olması üstüne heykeli bulan işçiler ile temasa geçti. Heykeli bulan fakat yetkililere vukuf vermeyen 5 işçi hakkında Firez ve Tabiat Varlıklarına Aykırılık suçundan muhit adli işlem başlatıldı. Heykeli teyit düzlük polis ekipleri durumu Osmaniye Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Osmaniye İl Ekin ve Turizm Müdürü Belgit Torun ve Osmaniye Müze Müdürlüğüne ilişkin beceri takım ve arkeologlar heykelin bulunduğu Karaömerli Mahallesinde incelemelerde bulunarak mahalle sakinlerinden vukuf aldılar . Elan sonraları statü müze müdürlüğü yetkililerince teslim alınarak incelenmek amacıyla Osmaniye Müze Müdürlüğüne götürüldü. Sumbas Belediye Başkanı Zeki Demiroğlu heykelin bulunduğu alanda yaptığı açıklamada” İlçemiz Karaömerli Mahallesinde zir çatı çalışmasında müteharrik işçiler yoluyla aynı tarihi eser bulundu. Elan sonraları polis güçleri ekipleri bu tarihi eseri konfirmasyon alarak Osmaniye Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü yetkililerine tasdik ettiler. Kâin bu heykel ilçemiz turizmine inşallah ulama sağlar” şeklinde konuştu. Heykelin bulunduğu Karaömerli Mahallesinde etkili mahalle sakinlerinden Rahime Ari, “Ego bulunduğumda evdeydim görmedim. Daha sonradan oğlum fotoğrafını gösterdi bana asıl mevcut heykel bu heykelmiş diye. Güzelde aynı statü beğendik. Buralar vaktiyle bilcümle meslek yeriymiş” şeklinde konuştu.

Share: