Osmanlı döneminden kalma battaniyeye kırat biçilemiyor, sahibi müzede sergilenmesini istiyor

Osmanlı döneminden kalma battaniyeye kıymet biçilemiyor, sahibi müzede sergilenmesini istiyor

SİİRT Siirt’te battaniye ustası olan Yazar Acar, Osmanlı döneminden kalma battaniyeyi aktarılma yüzüne çıkardı. 200 almanak olduğu tahmin edilen battaniyenin şehirde açılacak olan müzede sergilenmesini talip Acara, aynı çokça antikacının namına ulaşarak battaniyeyi ahzetmek istediğini ancak ata yadigarı olduğu üzere hepsini kalın kafalı çevirdiğini söyledi.

Kent merkezinde ağababa mesleğini icra fail Edip Çevik, büyük dedesinden kalma battaniyeye gözü üzere bakıyor. 200 almanak olduğu değerlendirilen ata yadigarı battaniyenin müzede sergilenmesini istediğini tamlayan Acara, eder biçilemez dediği battaniyeyi almak isteyenleri mankafa çevirdiğini dile getirdi.

Kilim satıcısı olduğunu tabir fail Enerjik, “Yıllardır bu işi yapmaktayım. Battaniyeler bu şekilde dokunurdu. Bu mufassal iş şu an maatteessüf dokunamıyor. Bu battaniye o büyüklüğünde sakat ki merhum dedemin dedesinden kalmış. Bizde evde tebeddülat üzere aynı şeyler kurcalarken sandığın ortamında tıpkısı özelliğini taşıyacak şekilde bulduk. ve bunu bu şekilde hareket yerimizde sergiledik. Siirt’te güzelce aynı müzemiz açılacak bu elimizdeki 200 almanak battaniyemiz orada domuzuna bir şekilde sergileme edilir” dedi.

Share: