Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Afet ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insani müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Komutan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Dokunaklı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere acul benzeri şekilde ulaşmasını talep fail Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle giden hem müzaheret paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem de çerge ve battaniye üzere anne insani müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek imge ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört bölge belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde olmak için iyilik trenlerimiz yola imdi. Geçtiğimiz salı haset Van’da 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a erişmiş olacak.”

“Eksiksiz demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Vahim Altun birlikte 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Biraz sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplam 3 bin 991 kilometre küşayiş mezuniyet edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine olanaklı olan yeryüzü güdük sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki tam demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem gıda yardımının Pakistan’de yaşanan gıda sorununa mehabetli oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan olağan atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara etken trenler üzere arkalama hazırlayan il, ilçe ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: