Palamutun Maşrık Karadeniz’e bibi kafile etmemiş olması Trabzonlu balıkçıları şaşırttı

Şişman balıkçı tekneleri bugünlerde Gün Batısı Karadeniz’de bol miktarda palamut avlarken, Doğu Karadeniz’bile pelit avının “bulunmayan” denecek büyüklüğünde beş altı olması bölgedeki balıkçıları şaşırttı.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun zaman esasen beri Doğu Karadeniz’birlikte takatli avlanmamasının ayrımlılık oluşturduğunu rapor ederek elden Zonguldak- Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısını yaşadıklarını belirterek “Palamut balığı barhana hayvanı olup Karadeniz’in bütün kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan gene dönerdi fakat bu sene tek hakeza yapmadı; Acep geninde aynı başkalık mi var?” ifadelerini kullandı.

“Ayrıntılı yıllardır hakeza durumla karşılaşmadık; Palamutun genleri mi değişti?”

Uzun yıllardan beri hakeza tıpkı durumla karşılaşmadıklarını kaydeden Denizer, “Palamudun bolluğundan yana çok bir sıkıntımız namevcut. Yük elden biricik bölgede yani Zonguldak-Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısı var. Pelit balığı bizim bildiğimiz barhana hayvanıdır. Boğazdan çıktıktan sonra yumurtasını Karadeniz’e döker ve geninde olan özelliğinden ötürü Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’a harcama. Batum’dan yeniden dönerek boğazdan içeriye oradan de Ege Denizi’ne menfaat. Ancak bu yıl haddinden fazla ayrımlılık oluşturdu palamut balığı. Hiç hesap pusulası etmediğimiz 1 ayın üzerinde 1 aydan aşkın elden Günindi Karadeniz Bölgesinde balık oluyor. Şuanda bile devam ediyor, verimli miktarda üstelik oralarda oluyor. Balıkçılık camiasında yıllarca olan aynı can kendisine düşündüğümüz bir tane şey var acaba bundan sonraki yıllarda da Karadeniz’üstelik pelit balığının geninde tıpkı uymazlık mi var ‘ Yani yemeden içmeden Karadeniz’e geçit ağzına yumurtasını dökecek ve o bölgede balıkçılık bitmeme edecek. Sinop’tan Hopa’ya akıllıca göçünü tamamlayıp buralarda avcılık yapmayacak mıyız’ Ben kendimi bildiğimden beri palamut balığının baştan sona göç hayvanı olup Karadeniz’in bilcümle kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan gene dönerdi. Fakat bu sene on paralık hakeza yapmadı. Bugüne kadar yapmadı bundan sonra bile yapabilecek olduğunu durum etmiyoruz bir yerde avlanır ve bahir suyu soğumaya başladıktan sonraları yok olup ihtimal birlikte Marmara’ya girecek ve oradan dahi Akdeniz’e çıkıp gidecek. İnşallah bizim düşündüğümüz üzere değil birlikte tekrar göçünü devam fail bire bir balık türü evet” dedi.

“Bölgemizde avlansa fiyatlar henüz birlikte düşecek”

Gün Batısı Karadeniz’üstelik avlanan palamudun Trabzon’a gelmesinin nakliye masraflarını arttırdığına dikkat çeken Denizer, “Oralarda avlanan balığın buraya gelmesi üzere konusunda nakliye fiyatı biniyor. Bu bölgede avlanmış olsa nakliye maliyeti başarısız olacak. Nakliye olmayınca bolluktan dolayı fiyatlar otomatikman düşecek. Trabzon halkının palamuda olan düşkünlüğünü cümle biliyor. Gene dahi buna şükretmek gerekir bu sene elan önceki yıllara oranla daha mübarek. Zaman albeni biraz rüzgarlı imdi yağmurlu rüzgarlı olursa henüz bol olacağını hesap pusulası ediyoruz. Deniz suyu sıcaklığı 2-3 derecelik benzeri düşüş olması halinde sivri balığının kümeleşmesini sağlayacak henüz dahi fazla olacağını durum ediyoruz” diyerek konuştu. – TRABZON

Share: