Palandöken’deki JAK timleri turistlerin güvenliği üzere tatbikatlarını sürdürüyor

Türkiye’nin koca ski merkezlerinden Erzurum’daki Palandöken’de memur Güllabi Taharri ve Istirdat (JAK) timi, kayaklı ve motorize ekipleriyle istirdat tatbikatlarına bitmeme ediyor.

Kış aylarında güçlükle içi ve dışından gelen ski tutkunlarının bağ gösterdiği Palandöken Ski Merkezi’nde İl Bitirmiş Komutanlığı ekipleri, 24 saat esasıyla görev yapıyor.

Palandöken Ski Merkezi’nin 2 bin 242 rakımındaki karakolda memur JAK personeli, karşıt hava şartları zımnında kaybolan, çevrili kalan yahut ski yaparken düşüp yaralanan tatilcilerin yardımına koşuyor.

JAK timleri, toplam yarışlık uzunluğu 70 kilometre olan Palandöken’in 3 bin 200 rakımlı Ejderha zirvesi ile farklı pistlerde kayaklı ve motorize ekipleriyle devriye atıyor.

Eğitim tatbikatlarını aksatmıyorlar

Ski merkezindeki telesiyej-gondolların olduğu noktalarda posta markajcı ve aldıkları tedbirlerle evcil ve yabancı turistlere güven veren JAK timleri, değişik senaryolardaki tatbikatlarla eğitimlerini aksatmıyor.

Ekipler, senaryo gereği 2 bin 900 rakımdaki yıldız ile cenup pistinin kesiştiği alandaki telesiyejde çevrik mütezayit aynı kayakçıyı çevirmek için harekete geçti.

Kar motorlarıyla bölgeye tefehhüm fail ekipler, önceki yerine telesiyejin bulunduğu alanın sert yamaçlarına ve yar kenarlarına abdestbozan çekerek değişik kayakçıların kendilerine çarpmaması amacıyla önlem aldı.

Halat bağladıkları 46 metre yükseklikteki telesiyeje sâdır timler, konuşarak sakinleştirdikleri turisti güvenle yere indirdi.

Turisti sedyeye düz timler, sedyeye vabeste halatlardan tutup ski takımlarıyla kayarak turisti ambulansa ulaştırdı ve kayakçıya önceki müdahalenin hızlı şekilde yapılmasını sağladı.

Timlerin dondurucu soğukta başarıyla tamamladığı tatbikat, gerçeği aratmadı.

Share: