Pamukova’da ayva üreticileri faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, yüksek rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçenin sunma oylumlu dirimsel kaynakları ortada meydan düzlük coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonra paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek amacıyla antipatik çekicilik depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, bağırsak piyasanın yanında Rusya ile birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Kültür Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’dahi yetiştirilen ayvanın, bölgenin yerey yapısı ve abuhava şartları zımnında çokça birinci sınıf olduğunu söyledi.

Ayvanın heves gören aynı sonuç olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta yüklülük çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 60’ını karşılıyor. Yüzde 30’u ihracat Avrupa ve Rusya’ya, yüzde 70’ini da iç piyasada tüketiyoruz.” diye konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu yıl verimden kıvançlı olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu yıl üreticimiz nitelik ve verimden çok kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 titrem aldığımız bahçelerden alelumum bu sene 4 titrem civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve kalite kendisine tezyifkâr bu yıl memnunuz ama değer yerine maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu dahi çiftçimizi kıygın etmekte. 13 bin dekar üstünde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin ton rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının geçen yılla bir olduğunu ifade fail Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 lira aralığında, tacir dalında çekicilik yapıyor ama bunun maliyeti elhak 5-6 lira.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Şans bile 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu sene rekolte ve ayva kalitemiz sunturlu. Geçen yıla göre pazarlamada biraz sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde umumi namına üreticiler ürünü kişi imkanlarıyla deposuna alıyor. Kış meyvesi olduğu için şu zaman tehlikeli benzeri tüketim bulunmayan. İnşallah dolgunca olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı”

İlçede sebze ve ürün tüccarlığı eden İsa Gürel ise ayvanın çöz piyasada Trabzon, Rize, Kalabalık, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul kadar illere, güçlükle dışında ise ağırlıklı adına Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin temas yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı. Bu bölgenin ayvası onun üzere çokça tercih ediliyor.” dedi.

Share: