Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sayesinde bir nice ürün ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne çıkan ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Koca Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ağababa Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin ton rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 zümre üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı yumruk olan tıpkı yemiş olduğunu belirterek, “Bu sene epey üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, özellikle Ankara, İstanbul doğmak için bir anda şipşak Türkiye’nin temas tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız başlangıçta İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda eksiksiz Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diye konuştu.

Üreticinin siyah üzümün kilogramını 7-8 teklik, beyaz zehir üzümü ise 8-10 lira aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın dahi alımda istekli olmasıyla hem ahzüita bulma açısından hem de fiyat bakımından üreticinin mutlu olduğunu anlattı.

“Fiyattan birlikte talepten da memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Uğraş de bu sene soğuk havalardan etkilense üstelik üzüm kalitesinin iyice olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği yaklaşık 100 ton üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara üzere Türkiye’nin rastgele yerine gönderildiğini tamlayan Savaş, “Fiyattan birlikte talepten de memnunuz amma girdi maliyetleri yüksek olduğu üzere az buçuk ondan şikayetçiyiz. Geçen seneye göre fiyatlar iyi. İstek dahi var, malımızı abat satabiliyoruz. Üzüm namına bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yerey şeş gübrelemesini, sonra budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Cenk, 10-15 gün arayla hava şartlarına, çor durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Saf ise 5 dönüm arazisinden 15 titrem üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda mahsul ve üzüm fiyatları bu sene fena hâlde. Girdi fiyatları az buçuk faziletli. Yetkililerden biraz elan çiftçiye koruyucu olmalarını istiyoruz.” dedi.Share: