Peştemal kuşandılar, tirşe ustalığına yükseldiler

Bergama Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Töreni’ne sülale sahipliği yaptı. Törende mütekellim Belediye Reisi Melik Koştu, “Tarihi değerlerimiz yanı sıra konkre sıfır kültürel miraslarımızı ve geleneklerimizi birlikte ati kuşaklara aktarıyor olmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

Bergama’nın somut olmayan kültürel mirası Parşömen’in gelecek kuşaklara aktarılması üzere planlı ve aynı Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Töreni tarihi Üç Tümsekli Köprüsü yanı başında Antik Selinos Kanalı’nın yamacında kâin Tabakhane Binası’nda yapıldı. Törene, Belediye Başkanı Kağan Koştu, Bergama İlçe Kaymakamı Avni Ağızcıl, İzmir İl Hars ve Turizm Müdürü Maksat Karaçanta tören düzeni üyeleri ve haddinden fazla sayıda davetli katıldı. Bergama Belediyesi familya sahipliğinde İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, UNESCO Bergama Düzlük Başkanlığı, Bergama Firez ve Görüşme Vakfı (BERKSAV) işbirliğinde düzenlenen törende geçmişten günümüze Bergama kağıdı tarihi değer parşömenin binlerce yıllık serüveni benzeri kat daha dile getirildi.

“Parşömene sahil çıkmaya bitmeme ediyoruz”

Aynı Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Töreni ile geleneklere sımsıkı sahip sâdır tıpkı Bergama’nın var olduğuna konuşmasında dikkat çekici Belediye Reisi Hakan Koştu, “Geleneklerimiz bugüne kadar bizlere nasıl aktarıldıysa, bizlerde ati nesillerimize inceden inceye aktarmaya bitmeme edeceğiz. beher geleneğimiz ve tarihi değerlerimiz gibi Bergama’mızdan kül dünyaya bergüzar parşömene da topluluk çıkmaya devam ediyoruz. Bugüne büyüklüğünde parşömenin yapımının devam etmesinden, tanıtımının yapılmasına kadar iş veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Davetlilerin izlediği törende; eğitimlerini bütünler, yamaklık ve kalfalık dönemlerini geçiren Briz Üçüncü Demirel ve eşi Mustafa Sinan Demirel, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın karı sahipliğinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bergüzar kayran Cıvıl Cıvıl İnsan Hazinesi Tirşe kafa ustası İsmail Araç’ın eli ile peştemal kuşandılar ve tirşe ustalığına yükseldiler. – İZMİR

Share: