Petranboard Şenliği 5 Şubat’ta yapılacak

Rize’nin İkizdere ilçesine merbut Meşeköy (Petran) köyünde geleneksel ağıl gelen 14. Petranboard Şenliği 5 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Rize’nin İkizdere ilçesine sınırlı Petran köyünde temas sene düzenlenen Petranboard festivali bu sene 14. nöbet yapılacak. Rize’nin 2 bin 200 rakımlı Petran köyünde rastgele sene renkli görüntülere aile sahipliği eden festivalde ‘Petranboard’ ve ‘Lazboard’ adı sunulan tahta kayaklar ile karda kayacaklar.

Petranboard’ın hikayesi

Petranboard adı verilen ski, yörede kestirmece 200 sene önceki muvasala aracı kendisine kullanılmaya başlandı. Köy halkı çam ağaçlarından elde ettiği keresteler ile 30 santimetre kadar 170 santimetre uzunluğa dayanan kara tahta kızaklarını yaptı. Senelerce geçer not tahta kızaklar teknolojinin gelişmesiyle uzunca aynı müddet rafa kaldırıldı. Akıbet yıllarda geçmişini adlandırmak ve hatıraları yaşatmak isteyen dolay halkı bu kızakları gine üreterek ayrıksı yerleşim yerlerine tanıttı. Gittikçe balaban ilişki calip kara tahta kızaklara Petranboard adı verildi ve festivalleri düzenlendi. – RİZE

Share: