Piraziz’de Abdal Deresi’nde yeğin kapanının inşası bitmeme ediyor

Giresun’un Piraziz ilçesindeki Abdal Deresi’nde muhtemel taşkınların önlenmesi için sel kapanı düz yazı edildiği bildirildi.

Fehamet Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, Giresun ve ilçelerinde sonuç dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde ve ekstrem risklerinin azaltılmasında mefret çalım oynadığı belirtildi.

Açıklamada değerlendirmesine kayran verilen DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, yağmuru taştığı yerde değil, düştüğü yerde kontrol altına almak üzere korkulu çaba harcama etiklerini vurguladı.

Bu kapsamda ülkenin bildirme çokça yağmur kayran illerinden biri olan Giresun’un Piraziz ilçesinde hâkim kapanı inşasında sona yaklaşıldığının altını çizen Beyazca, şunları kaydetti:

“Fevk havzada umulur taşkınlar öncesi hazırlık ahzetmek için nesir edilen başat kapanının üzeri yüksekliği 20 metre. Beton ağırbaşlılık gövde tipindeki Piraziz yeğin kapanı inşaatında yüzdelik 90 fiziki gerçekleşme sağladık. söz konusu işimizi tamamladığımızda Piraziz kaymakamlık merkezinden güzeşte Abdal Deresi’nde katmerli risklerini minimize etmiş ve sonunda vatandaşlarımızın fert ve servet güvenliğini sağlamış olacağız. Piraziz dominant kapanı inşaatını yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Share: