PKK’lı yıldırıcı Mıhçı ile angajmanlı Mahmut Kaplan tutuklandı

Yıldırı örgütü PKK hesabına hayatiyet yürüten ve yasa dışı yollarla ülkeye antre özne Mehdi Mıhçı ile angajmanlı olduğu gerekçesiyle Güngören’de yakalanan Mahmut Kaplan’ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çağlayan’daki İstanbul Doğruluk Sarayı’na atıf edilen Kaplan’ın, burada İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Taksirat Soruşturma Bürosu’nda Cumhuriyet Altını Savcısı marifetiyle ifadesi alındı.
Kaplan ifadesinde, nesiç işi ile uğraştığını, Mıhçı’nın namına “500 heyetiyle kumaş lazım” diye akıl attığını, benzeri dönem bilahare Mıhçı’nın gelişim adına geldiğini, tekrar “500 top kumaş lazım” dediğini söyledi.

Güngören’de 1 sene geçmiş aynı parkta karşılaştığı biriyle yaptığı sohbette, namına “500 bütünüyle kumaş geçişsiz” diye sorulduğunda, karşılık adına “270 heyetiyle kumaş var” şeklinde şifreli tıpkısı şekilde cevap vermesi gerektiğinin söylendiğini anlatan Kaplan, bunun üzerine Mıhçı’ya “270 külliyen kumaş var” dediğini ve elan bilahare kendisinden kalacak vadi istediğini, bunun üstüne bir akrabasının pansiyonuna götürdüğünü belirtti.

Keşif için yardım etmiş

Mıhçı’nın namına tıpkısı poşet içerisinde mülk verdiğini belirten Kaplan, Mıhçı’nın İstanbul’u bilmediğini ve bu yüzden sezme için kendisinden arkalama istediğini söyledi.

Cumhuriyet Altını Savcısı vasıtasıyla, “silahlı terör örgütüne örgen olma” suçundan tutuklanması talebiyle Dideban Barış Ukubet Hakimliğine atıf edilen Kaplan, çıkarıldığı Hakimlikçe tutuklandı.

Mıhçı, 12 Ağustos’ta tutuklanmıştı

İstanbul İstihbarat Ofis Müdürlüğü ile Terörle Savaş Idarehane Müdürlüğü ekipleri, yıldırı örgütü PKK yerine cıvıltı tay tay arabası ve yasa dışı yollarla ülkeye giriş fail zanlıların yakalanması üzere emek yürütmüş, çalışmalar sırasında, İstanbul’birlikte bombalı gösteri hazırlığında olduğu tespit edilen “Seydo Botan Gever” harf adlı Mehdi Mıhçı, 7 Ağustos’ta Fatih’te yapılan operasyonla yakalanmıştı.

Terör örgütüne 2014’te katıldığı belirlenen teröristin, örgütün güya özel kuvvetler yapılanmasında bulunduğu, deli dolu bomba ve sabotaj konularında yetişek aldığı, bomba yapımı üstüne dahi uzmanlaştığı tayin edildi.
Çalışmaların devamında, Mehdi Mıhçı ile rabıtalı olabileceği değerlendirilen şüphelilerin yakalanması üzere Güngören’bile belirlenen iki adrese yeğin yapan polis güçleri, Mahmut Kaplan, C.A. ve E.K.’yi da gözaltına aldı.

Mıhçı, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra gönderme edildiği adliyede “silahlı yıldırı örgütüne örgen almak” suçundan 12 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Irak’ın kuzeyinde 5 PKK’lı terörist süreduran arkaç getirildi

MİT operasyonlarıyla 6 PKK’lı terörist tembel arkaç getirildi

MSB: 5 PKK/YPG’li terörist işsiz arkaç getirildi

 

Share: