Prof. Dr. Aktepe: “Ilmek ve kültürün karışması radikalizmi doğurur”

Türkiye Edipler Birliği Erzincan Şubesinde mütekellim Erzincan İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Aktepe “Diyanet ve Hars” başlığını taşıyan konuşmasında Dünya’nın umumi sorunları ile ilgili kendisine konuştu.

TYB Erzincan Şubesi Kültürevinde konuşan Prof. Dr. Orhan Aktepe konuşmasının başında ‘Din ve ‘Hars’ kavramlarını ayrı ayrı ele aldı ve diyanet ile kültürün neler olduğunu açıkladı. Diyanet ile kültürün birbirinden ayrılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Orhan Aktepe; “Ilmek Kur’an’ın kendisidir. Yol anlamına gelmektedir. Anane ise Kur’an’dan yola çıkılarak insanlar vasıtasıyla oluşturulan formül ve metotlardır. İnsanların oluşturduğu yöntem, bayram ve metotların ilmek yerine algılanması radikalizmi körüklüyor. Bunları kesinlikle birbirine karıştırmamak gerekir. Bunlar karıştırıldığı zaman ortaya çıkan şeylerin diyanet olmadığını bilmemiz gerekiyor. Kült ile kültürün karıştırılması ile ortaya sâdır öz İŞİD yahut Afganistan’daki Taliban ve uygulamalarıdır. Kur’an’de örtünme emredilmiştir. İşte bu dindir. Örtünmenin şekli konusundaki çalışmalar ise kültürdür. Firez ise zamana göre fark göstermektedir. Değişkendir. Örtünmede zamana mevsime göre başkalık göstermektedir. Bunu din kendisine kabul edersek, Mekke’nin, Medine’nin sıcağında kıpırdak sahabenin giyimini ülkemize sürmek zarureti zahirî peki. O ahit da insanlar soğuktan donarak ölür” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Orhan Aktepe henüz sonradan dinleyicilerden mevrut çokça sayıdaki soruyu cevaplandırdı.

Programın sonunda Türkiye Yazarlar Birliği Yazıhane Başkanı Halil İbrahim Özdemir’in imzasını haiz Teşekkürname Belgesi, Prof. Dr. Mürtefi Kandemir tarafından Orhan Aktepe’ye verildi. – ERZİNCAN

Share: