Rahvan atları kıyasıya yarıştı

Ardahan’da düzenlenen ‘Anadan Görme Rahvan At Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Gün Doğusu Anadolu Beygir Yarışları Şampiyonası’ gerçekleştirildi. Yarışmaları izleyen at sevdalıları büyük bir kasırga yaşadı.

Geleneksel Rahvan Atlama Beygiri Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Şark Rum Atlama Beygiri Yarışları Şampiyonası; Ardahan Valiliği, Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu ile Rahvan Beygir Binicilik Firez ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla, Sulakyurt köyündeki at yarışları sahasında yapıldı. Güneşli bir havada yapılan ve vatandaşların heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar çerçevesinde müselles yorgan, flaşör bedel, aşağı ılımlı, şişman ılımlı, başaltı ve mir kategorilerinde dereceye girebilmek için müthiş yarıştı. Yarışları Vali Hüseyin Öner, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Kaan Antrenör, İl Emniyet Müdürü Ünsal Sahne, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Ramazan Kahraman, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Bilent Akar, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ve haddinden fazla sayıda yarışsever izledi. Şampiyonada üçgen tay kategorisinde Gaye Haki, dörtlü bedel kategorisinde Uca Inmeli, Siktirici itidalli kategorisinde Mecnunca Haki, şişman orta kategorisinde Ömer Cengiz, başaltında Uca Inmeli, saksı ve bağ kategorisinde ise Kasıt Arabul birinci oldu. Dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi.

VALİ HÜSEYİN ÖNER: ÜLKEMİZİN BİRÇOK BÖLGESİNDE RAHVAN BEYGIR YARIŞLARI YAPILIYOR

Atçılığın dede sporu olduğuna ilgi calip Ilbay Hüseyin Öner, “Rahvan atları, Ölçülü Asya’dan Türklerle gelişigüzel Anadolu’ya gelen tıpkısı değerimizdir. Beygir, güneş süresince atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden bizim üzere koca bire bir geleneğimizdir, Ata sporumuzdur. Geleneksel Spor Dallarına serencam yıllarda güç tıpkı yönelme kortej konusudur. Bu yönelme ile birlikte ülkemizin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, bir nice yöresinde geleneksel ayrımsız branş kendisine Rahvan Beygir yarışları yapılmakta, kulüplerimizin emekleri ve belediyelerin, kurumların ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonumuzun katkıları ile bu değerimiz yaşatılmaktadır. Milli benliğimizin, kimliğimizin devamı ve korunması ve güçlenmesi üzere bizi biz eden değerleri yaşamamız ve yaşatmamız gerekmektedir. Bu oylumlu duruşa katkı sağlayan At Severleri Camiasına istekle teşekkür ediyorum.  Organizasyonda emeği güzeşte Gençlik ve Spor Bakanlığımızın kuruluşlarına, Ardahan Rahvan Beygir Binicilik Kültür ve Spor Kulübüne, Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna ve ulama sağlayan herkese teşekkür ediyor, yarışların kazasız belasız geçmesini diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: