Reisicumhur Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ilgilendiren, “Yasalı düzenlemeye ihtiyaç namevcut. Senin birlikte tek hukukçu yok mu? Bu işlemler aşıldı bundan sonra. Burada yapılması müstelzim ayrımsız şey var. Eğer samimiysen, şayet dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Açım Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçlerin efdal öğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletin eksiksiz imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Mukaddema Güneydoğu’evet ve Doğu’evet hocaların nasıl gideceği üstüne takı yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve ayrımsız baskı kalmadığını söyledi.

Meselenin “idrak” olduğunu tamlayan Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa muvakkat kalırsınız. Daha Çok bunlar aşıldı. Bundan Sonra “Türkiye yüzyılı’ diyoruz evet, aha Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla derinti yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği amacıyla da Türkiye’nin geleceği münevver. Sizde böyle tıpkı ağırbaşlılık yok.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Tığ birlikte dedik kim, ‘Bu tespiti bizler dahi yaptığımız için şu anda başarılıyız ve değme güzeşte zaman daha de iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Hele hele inşallah bu sene sonu önümüzdeki yılbaşı kabil Karadeniz’den katıksız gazı da çıkardığımız anda bunun tadına yetinme olanaksız. Bizim vaktiyle öyle tetebbu gemimiz falan yoktu. Şimdi bizim 2 lime sismik araştırı gemimiz, 5 devam sondaj gemimiz var. Bütün tetkik gemilerimiz 12 bin metreye kadar taharri yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Hassaten burada işimiz bittiği zaman arsıulusal sularda da dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu araştırma çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Öyle haddinden fazla iri rakamlarla dahi bunlara ulaşmadık. Akıllıca rakamlarla bunları aldık ve demin ayrımsız taraftan sismik araştırmalar, bire bir taraftan tetkik çalışmaları yapılıyor. Henüz dolgunca olacak, henüz ateş parçası adına bu yola bitmeme edeceğiz. Gerek sismik araştırmalarla gerek sondajla tabii gazda dahi petrolde birlikte bundan sonra imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Şimdi özgürlük, hürriyet var”

Bire Bir çağ kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara, politik kavgalardan enfrastrüktür eksikliklerine büyüklüğünde Türkiye’dahi zorlu çokça sav olduğunu vurgulayan Erdoğan, darülfünun girişlerine kurulan ikna odaları, dereceye girip bergüzar almaya türe kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen genç kızların görüntülerinin perde sahneleri adına hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını durdurmak ve okula sokmamak, tekme tokat onları hariç kovmak üzere uygulamalara tabi tuttular. Benim kızım mortocu hatipte okudu. Amma ben kızımı ne eyvah kim imam hatipten almak zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu farklı bire bir şehirde imam hatibe göndermek yerinde kaldım. Bana sordular ağyar. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef biz bu sıkıntıları yaşadık amma şimdi çıktı bu sıkıntıları aştık.’ Demincek böyle ayrımsız derdimiz namevcut. Demincek daha çok hocalarımızın beyninde başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin zarfında bir şekilde rahat bayındır üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Bütün bunlarla bu arada bundan sonra güven teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde bilge, savcı başörtülü namına görev yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Ana özgürlük budur.

Diyorlar ki hak ve özgürlük… Uygulamayı göster bize? Ne yaptınız adalet ve özgürlükte? Tekme tokat dışarı attınız. Öz milletvekilin, genel komutan yardımcın kandırma odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Burası halkının yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Amma deminden bunlardan artık sıyrıldık. Demin hürriyet, özgürlük var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Zamanında harçlardan dolayı öğrencilerin sürekli boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin harç diye aynı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Mevcut yükseköğretim yurtları taleplere karşılık veremiyor’ diye niteleyerek bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verir haldeyiz. Dilek namevcut, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Ne diyordu benzeri tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız hile. Akşam yalan, sabahleyin dolma. Tığ uygulamadayız uygulamada. Şu anda çağdaş yetersiz binalarımız bütün bunlarla beraber üniversitelerimiz hepsi birbirinden domuzuna. Şu anda dünyaya örnek gösterebileceğimiz altyapısıyla her şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu ızdırap manzaraya biz sonuç verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini lise karışma bilcümle eğitim kurumları ile kamu kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısında Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın sokum yapacağını, bu ana adalet ve özgürlüğü anayasal güvence altına alma tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Çünkü kanuni düzenlemeye ihtiyaç namevcut. Yasalı düzenlemeye şu anda gerekseme yokken, bundan sonra ‘Yasal düzenleme yapalım’ dedi. Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok. Senin beraberinde on paralık hukukçu namevcut mu? Bu işler aşıldı çıktı. Burada yapılması gereken bir madde var. Şayet samimiysen, eğer dürüstsen, gel kanunuesasi değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Tıpkısı taraftan üniversite harçlarını kaldırdıklarını, sonsuz kışkırtma vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 lira olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın asgari ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Biz sebep varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle tığ, lazım öğrencilerimizi lüzumlu lisansüstü, doktora öğrencilerimizin çok elan huzurlu şartlarda okumalarını, eğitim bilimi öğretimi devam ettirmelerini sağlayalım diyerek varız.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: