Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Öğüt vermeye hazır mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’birlikte 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’üstelik kat sahibi olan vatandaşlara yönelik anahtar teslim töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI HANGI YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki yıl aynı asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde millet üzere çalışanlarla milleti kıymetsiz görenler arasındaki sunu muhteşem farkı fark edebileceğimiz yerlerden biri da depreme tedarik çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz hareket kuşağında düzlük almasına karşın tafsilatlı müddet bu gerçeğe yalın dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’birlikte büyükşehir belediyesi kimde? CHP’birlikte… Tamam CHP şu görevi aldı alalı neredeyse 3 sene oldu. Onların depreme yönelik, konut inşasına müteveccih yaptığı benzeri şey gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara gereken dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’dahi ben de büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu hisse senedi amor işidir. Çorlu olacaksın hastalıklı. Namevcut Bodrummuş namevcut şurasıymış. Sel afeti oluyor nerede bu beyefendi? Hararet var, nerede gene aynı nerede. İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz ama durmak bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE KARŞIN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu dahi Millet Bahçesi adına düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında hep beraber yaşamıştık. Eğitim, hars, konuşma, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza kadar ülkemize ve şehrimize değer katan, rastgele simultane İstanbul’birlikte birlikte olduk, gelişigüzel oluyoruz.

Az evvel sordum; şu anda resmi nicelik nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’da şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu yüce töreni yapıyoruz. Bu koca törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçilmiş ilçelerinden Esenler’birlikte sizlerle beraberiz. 2 gün geçmiş 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 yıl geçti amma acısı yüreklerimizde bibi geçmiş günkü kabilinden tazedir. Rabbimden bizleri her nev kıyamet, felaketten sahabet eylemesini diliyorum.

“BİZ SARAKA VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda rahmetli olmuş Ecevit vardı, değil mi? Olur o hareket afetinde acaba iktidar hangi yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında Malatya’dahi, Elazığ’de hep şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira biz bayram verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çelmek beşeri adına bizim elimizde değil. Amma afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedbir kabul etmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete dirimlik gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde balaban tıpkı kentsel transformasyon çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin tek durumunda afetlere cebin zayıf, sağlıksız, metruk, bed bina bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan düz yazı ederken tek vatandaşımızı de kıygın etmedik. Çatı denetleme sistemini geliştirerek, yapı inşasında eski ateş alışkanlıkların önünü ağız ağıza kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TAHAVVÜL TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız imdi emniyetli binaları, sosyal donatı, yeşil alanlarıyla sağlık içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Sosyal göz inşası alanında dünyaya denk olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ eliyle inşa ettiğimiz 1 milyon 170 bin ev yardımıyla 5 milyon vatandaşımızın emniyetli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Yekpare bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin koruma altına aldık. İnşallah hedefimiz bakir başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl ortamında 85 milyonun tamamını bu güvenli güncek altına almaktır.

“YER SARSINTISI KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Deprem, sel baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan âdem aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize doğrulama olacağız. Esas mugayeret Antalya’de yangın oldu. Muğla’da coşkunluk oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda seçkin öz yaptılar mı? Gene biz yaptık tığ. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’birlikte. Hangi yaptılar? Tek molekül. Bütün o sarsıntı konutlarını ayağa kaldıran yine biz olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DAHI DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’da diye seyredemezdik. Bari elleri kolları sıvadık ve fehamet yerine buralara müzaheret elimizi uzattık. Bu amal lafla olanaksız. Yalanla olanaksız. Çarpıtmayla gayrimümkün. Eğer hakeza yaparsanız benzeri tehlike dirimsel hepsini birlikte siler süpürür. Bunun amacıyla milletimize hangi hezel vermişsek kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Bittabi seçme konuda bu ilkeyi hayata muteber kılacağız. Amma depreme ve farklı afetlere tedarik konusunda bu ilkeye ivazsız tıpkı şekilde bağlıyız. Sizlerden bu cins hassas meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işlemler dışında esip gürleyenlere değer etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U ARZ GÖZDE ŞEHİR YAPANA BÜYÜKLÜĞÜNDE DURMAYACAĞIZ”

Mösyö Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği apayrı, sabahleyin söylediği başka. Evvelce yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü göz önüne alarak İstanbul’u kentsel tahavvül projelerimizin merkezi olarak zar ettik. 300 bin konutu dönüştürerek hasis pres bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin basamak ve işyerinin dönüşümü bitmeme ediyor. Fikirtepe kabilinden eskiden beri süregelen sorunlar cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş ayrımsız yerde dahi 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’dahi çalışmalar sürüyor. Kirazlıtepe’bile 5 bin konutluk inkilap gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz halis gibi çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u tekrar dünyanın genişlik gözde şehri ağıl getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü tek unutmayalım. Esas rütbe husus husus dolaşmaya var mıyız, eş kolları, çoluk çocuk husus bap dolaşmaya var mıyız? Bu büyük transformasyon projelerinden genişlik çokça nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demin daha bir bambaşka evire çevire oluyor. Unutmayın daha bir eksantrik güzelce. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve sosyal donatı alanı kendisine ayrılmıştır. Esenler’de kişi başına düşen yeşil kayran miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN YERYÜZÜ IRI MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DE İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin süresince bulunmayan namevcut desek yeridir. Projede çocuklarımızın arz faziletli standartlarda eğitim bilimi almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 okul var. 35 bin topluluk kapasiteli 22 cami var. Yatak kapasitesi 500’ü bulan afiyet tesisleri var. 166 bin metrekarelik toplumsal ve kültürel tesisler var. Projede kayırıcı merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki bisiklet ve bulaşan yolları var. Aptal şehir altyapısı sayesinde insanlara dara getiren değil angarya kayran toplumsal ihtiyaçlara ulaşım sağlayıcı rahat ve tehlikesiz kent özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok kadar uygulayım bilimi ihya bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul arz nazik budun bahçelerinden biri var. Esenler kentsel transformasyon projesi hakikaten İstanbul’a ve sizlere yakışır benzeri eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, inşa edilecek yerleşimin ülkemizin mukavim haddinden fazla ilinin merkezinden haddinden fazla elan iri kentçilik atılımını tabir ettiğini inandırmak isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM YOK”

Burada nesir edilecek konutların tahminî yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde başka yarısı dahi kasaba ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Sosyal altyapıyı kullanarak kalan kısımları şehre soluk aldıracak alanlar haline getireceğiz. Bugün kısaca 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Sene sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl bire bir asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde kavim üzere çalışanlarla milleti tırı vırı görenler arasındaki farkı genişlik dolgunca kıyas edeceğimiz hususlardan biri birlikte depreme tedarik çalışmalarıdır. Uzunca tıpkısı müddet bu gerçeğe hezen dönülmüş, kayda ayar hamle atılmamıştır. Şu İstanbul’de büyükşehir belediyesi kimde? CHP’üstelik. Tamam CHP acaba şu görevi aldığı alalı az daha 3 sene oldu. Acep depreme, konut inşasına yönelik rastgele özdek gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’birlikte ben da büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu gelişim aşk işi nan. Çorlu olacaksın dertli. Namevcut Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Sel afeti oluyor nerede beyefendi? Hararet var tekrar aynı yerde. Mütebeddil tıpkı husus yok. İstanbullu gereken dersi Allah’ın izniyle 2023’birlikte Haziran’de verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN BILAHARE YAŞANANLAR HALA GÖZLER UĞRUNDA”

Deprem öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı gibi depremin peşi sıra kurtarma ve kriz tahammül çalışmaları dahi gereken anında gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin peşi sıra yaşananlar bibi kamu çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Ayrıksı alanlarda zahir ülkemize 20 yılda yüzyıllık iz ve hizmetler kazandırdıysak, depreme hazırlık hususunda analog benzeri ufuk bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan evgin kapsam müdahale planlarına büyüklüğünde herhangi bir şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e kadar son dönemde yaşanan zelzele, dominant baskını, cuşuhuruş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak güdük sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Şimdi 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı el namevcut. Biz ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma demincek 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Erkek Kemal bunlar yersiz lafla olmuyor.

Sağlıkta şehir hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’bile dev Çam Sakura Kent Hastanemiz var. Öbür tarafta Atatürk Hava Meydanı’nda biliyorsunuz Erek Dilmener var. Öteki tarafta, alın tarafta hele birlikte tekrar oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Hatun adıyla benzeri hastanemiz var. Yekpare bunlarla beraber Ankara’dahi ayrımsız şekilde site hastanelerimizle bu yola devam ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı ayrımsız şekilde devam ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi fazla yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların birlikte Zor Odalık Gerçek Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acaba erkek Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ben istiyorum ki o üstelik geçsin, o üstelik nasiplensin, bazen şeyleri da öğrensin. Fakat tamam kim oraları üstelik bozma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü tıpkısı şekilde.

Bilcümle bunlarla beraber durmadık bitmeme ediyoruz. Henüz devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çok şeyimiz var. Özellikle özellikle Çanakkale Boğazı’nın üstünde kestirmece 2,5 bilyon Avro’ya servet ergin 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkı apayrı anıt. Bütün bunları onların hayalleri dahi ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu proses böyle bitmeme edecek. Kentsel inkilap çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine mümasil basamak nesir etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye amacıyla çivi başına bire bir devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akıllıcasına göz ve kira fiyatlarındaki dengesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına katkı sağlayacak kullanılmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik itimat kooperatifinde kucak, kuzu fiyatı yavaş manada düşürüldü. Demin büyükbaş hayvanlara üstelik geçiyoruz. Başka ürünlerde yüzdelik 30-35 üzere indirimler açmak yoluyla pimpirik fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza pimpirik fiyatla yayın yüklemek. Abdülhamid Eğlek muayene gemimiz şu anda muayene yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Eğlek serbest değil. Abdülhamid Eğlek’a saldıranlar yalnız. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Konak ayrımsız ruz, anıt. O abide oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabbim yalpak, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza kemaliafiyet, umu huzuru, keyif ve selametle bu evlerde oturmayı felek etsin. Sizleri utanmak ve dostça selamlıyorum, gravite sağlıcakla.”Share: