Reisicumhur Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ eliyle milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel dönüşüm projeleri de şipşak ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi başşehir Ankara’nın pir ilçesi Sincan’de, Türkiye’nin en şişman hane, iş yeri ve yer kampanyasının önce temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası ölçüsüz, programsız ve berenarı hızlı ayrımsız şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaza ve memleket merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek seziş olmayınca, ortaya gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan süratle mütezayit nüfusun basamak ihtiyacı yeterince karşılanamazken, sair yandan düz yazı edilen yapıların beceri kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma nedeniyle seçme depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü de harekete geçirmiştir”

Yaşanılan değme deprem, baskın ve göçü felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’da, Malatya’birlikte, Elazığ’da, Simav’bile, Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin yer iri acısı olan 1999 depreminin ardından bu doğrultuda ara sıra adımlar atılmışsa dahi millete murat ettiği hesaplı ve konforlu hane arzının yeteri kadar sunulamadığına meni fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ yoluyla düz yazı edilmiş bölük sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu bölük bölgeleri ve muhtelif kurumlar için 26 bin toplumsal kasılma inşa ettiklerini nâkil Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ aracılığıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel transformasyon projeleri birlikte aceleten ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen bölük sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin evvel etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Bittabi 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu nazik konut atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü dahi harekete geçirmiştir. Filhakika zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun sonuç 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Ilk Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla henüz bile derinleşen tıpkı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi bile etkilediğine işaret eden Erdoğan, konut ve kira fiyatlarında yaşanan, tek iktisadi ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların yüksek kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine icar artma sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken, senkronik kendisine dahi arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Sonuç dönemde, 2019’de 50 bin, bire bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal ev projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin sunma şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin aksiyon yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Elan bilahare yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle özlük evini tahsis etmek isteyen cümle vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız girişim şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu üstelik vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla ev sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim için bildirme iri mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün de bakir kampanyamızın temelini atarken, gine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diyerek konuştu.

“İş yapma kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi kadar akilane aksiyon yaptığımızı, ne şişman aynı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, ev ve arsaların ıcığı cıcığı hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın daha erinçli, tehlikesiz yuvasına kavuşmuş, kestirmece az milyon insanı istihdam edecek hisse senedi yerlerinin faaliyete eski olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yalnız 40 dönüş sonradan yaptıkları bu anne atma töreninin da millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanı sıra hareket yapma kapasitelerinin büyüklüğünü da gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları evvel kadem 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Ziyalı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri kısa ayrımsız sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: