Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. devir toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gün Doğusu Rum Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Periyot toplantısına katıldı.

Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek, eş icraat tahsis etmek ve bulundukları bölgenin kalkınmasına ulama arz etmek üzere kurulan ÜNİDAP’ın 6. Gün toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın beraberinde, YÖK Yürütme Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile alay malay Atatürk Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Aziz, Erzincan Binali Saika, Erzurum Ustalık, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Bili ve Beceri, Sivas Cumhuriyet, Van Yüzüncü Sene Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziksel, ilmî ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını bire bir araya yayımlamak, yatırımların ve hizmetlerin makul, planlı, projeli, enerjik ve artağan bire bir biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda iştirak ve iş birliği süreçlerinin geliştirilmesini ulaşmak, ana temasının sosyal kalkınma adına belirlenen ÜNİDAP’ın değme sene ahenkli namına gerçekleştirilmesinin nahiye yükseköğretimine majör katkılar sunduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle almanak olarak planlı toplantılarda tıpkı araya gelerek hem yapılan çalışmalara dayalı değerlendirmelerde bulunuyor hem bile gelecek döneme dair öğün haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz altın konuklarımızla yeniden tıpkısı araya gelmekten iri tıpkısı bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Komutan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Tekâmül Sürecine Girdi”

Birlikten ağır sıklet doğar anlayışıyla DAP Kesim Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin ayrımsız araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Başbuğ Özvar: “Bundan birlik 10 kamer geçmiş Erzurum’birlikte sizlerle bire bir araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda bölgesel kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilgilendiren düşüncelerimi birlikte sizlere anlatım etmiştim. Konuşmamda gerçek vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin benzeri olma yönünde bir eğilim içerisinde olduklarıdır. O zaman bile belirttiğim üzere, kül üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve benzeri misyona sahip olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi kırıcı benzeri durumdur. Üniversitelerimizin tıpkı kısmının eğitimde, ayrımsız kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde, bazılarının üstelik bölgesel kalkınmaya katkı mizan odaklı farklılaşmasında fayda mütalaa ettiğimizi tabir etmiştim. Bu vesileyle şunu net kendisine nakletmek istiyorum: Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerimiz değişik kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. amma velakin, serian hızla hep çokça ciddi benzeri kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Zımnında, özellikle 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “yapı süreci”nden çıkıp artık “kurumsallaşma ve tekemmül süreci”nde olduklarını kıvançla gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Öğretim Üyesi Profillerinde Tenevvü Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz beyninde gördüğümüz bildirme balaban hedeflerden biri üstelik, kurumlarımızın mektepli ve akademisyen profillerinde çeşitliliği icat etmek şeklindedir. Dolayısıyla, tıpkısı yandan cemi ülkeden öğrenci çekmenizi bekliyor, öte yandan bölgenizde haddinden fazla olağan ulaşılabilir ve benzeri zamanda kaliteli bir terbiye hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Ayrı Ayrı yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın ihtimal üstelik yeryüzü nazik zenginliği ve gelecekte devlet çapında mensur edilecek içtimai münasebat ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın bol geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin lehçe kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Özellikle toplantımıza ev sahipliği işleyen Bingöl Üniversitemiz tutmak için parçalanmamış ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi nazikâne selamlıyorum” diye niteleyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Devam Ediyor”

Toplantıyla ilişik değerlendirmede bulunan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise yetişek, erke, sanayi, ekincilik ve hayvancılık ile ekin ve turizm konularında kesim illerinin sorunları ele alınarak hal önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı olarak katıldığımız 6. bölüm toplantısı hem üniversiteler hem bile bölge kalkınması açısından az çok mübarek geçti. Bütün fonksiyonları ve paydaşlarıyla gelişigüzel ortamında bulunduğu bölgenin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına bakım fail kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki beher ilimizi nitelikli vukuf ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya bitmeme ediyor. Birlikte çalışmanın önemli kazanımları dahi peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. dolaşma toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz adına balkı olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıda Bölgesel Kalkınmaya Ulama Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının lehçe kalkınma için önemine değinildiğini belirten Rektör Çomaklı: “Gelişigüzel darülfünun temsilcisi öz darülfünun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Toplantıda ayrıca tarım ve hayvancılık, uran, beşeri-içtimai sermaye ve sosyal altyapı, kurumsal kapasite, altyapı ve mekân kadar lehçe kalkınmaya yardım sağlayacak değişik projeler birlikte değerlendirildi. Biz da hem Araştırı Üniversitesi olduktan ahir çalışmalarımızı hem dahi ilmî, araştırı-geliştirme ve toplumsal yardım başlıklarında geliştirdiğimiz projeler hakkında hikmet paylaşımında bulunduk. Bir önceki ÜNİDAP’a üniversitemiz ocak sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden kontekst bulunmaz mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler özellikle koyulmak amacıyla, mail ilgisi, öğün foto tavsiyeleri ve bölgemize yönelik sağladığı katkılardan dünya şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların arkası sıra ruzname maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve bilimsel kendisine atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler üstüne düşünüm alışverişinde bulunulmasının arkası sıra sona erdi. – ERZURUM

Share: