Rıdvan Turan: “Niçin Artıyor Bu Besin Fiyatları? Bu İzahın Gabi Planında Olan Asıl Husus Erdoğan’ın Tutum Dehası”

HDP Sazak Milletvekili Rıdvan Turan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; tarımda girdi fiyatlarının ve gıda fiyatlarının artmasının nedeninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Illet artıyor bizde bu besin fiyatları? Bunun izahı var mı, bence var. Bu izahın gabi planında olan ana özdek, Erdoğan’ın iktisat dehası” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Oran Akarsu İşleri Umumi Müdürlüğü, Türkiye Akarsu Enstitüsü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu’nun 2021 yılı kesin hesabı, 2023 yılı bütçelerine ilişkin kanun teklifleri ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

HDP Grubu adına meze düzlük Sazak Saylav Rıdvan Turan, Ekincilik Bakanlığı’nda kadın sayısının bir iki olduğunu vurgulayarak, “Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nda felsefe değişmemiş. Bibi ekincilik kadınlara bırakılmayacak büyüklüğünde önemlidir felsefesi devam ediyor. Sadece aynı avrat umumi müdürümüz var aramızda, onun haricinde maşallah ayak topu takımı gibisiniz” dedi.

Turan, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait Sayıştay’ın 45 belirleme yaptığını kaydederek, “Buradan göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nda usulsüzlük, ihaleye arabozanlık karıştırma ile başlayın, it canlı haddinden fazla şeyi iddia etmeniz mümkündür” diye niteleyerek konuştu.

Turan, birçok kurumda “analog usulsüzlüklerin” olduğunu anlatım ederek, ” Esas Mahkemesi’ni kapatmaya çok oruçlu biri vardı. Bu Sayıştay’ı de global kapatıp arınmak lazım. Bunlara uyulmayacaksa” dedi.

Turan, Türkiye’nin büyümesinden küçümseme edildiğini ancak bunun sağlıklı büyüme olmadığını aktararak, şunları söyledi:

“Bu büyümenin ekincilik alanında müteharrik insanların refahını, huzurunu, geleceğe elan güvenle bakmasını sağlayıcı bire bir tarafı namevcut. Ne var evet? Burada ağırlıklı yerine, bizim gördüğümüz ve izlediğimiz şeyler, burada benzeri siyasal yeğleme var. Bakanlığın bütçesi oransal olarak 133 milyar olmakla birlikte, oransal kendisine bir iki kalık. Bu cari alıntı adı altında 54 milyar olarak sabık özdek, ayrımsız kısmının beribenzer ve orta ölçekli nafaka tarımla iştigal eden kesime, bu alanın emekçilerine gittiği düşünülürse, buradaki verilecek desteklerin ezen ekseriyetinin haddizatında haddinden fazla uluslu ekincilik tekellerinin eline geçeceği, çokça uluslu aha gübredir, tohumdur, buna benzer yapıların eline geçeceği çok mahsus.”

“ÇİFTÇİ BORSA OYUNCUSU GİBİ”

Çiftçiyi borsa oyuncusuna benzeten Turan, şöyle konuştu:

“Ekinci borsada oynayan borsa oyuncusu üzere, ne im birçok mal ediyor, basılmış kaça huruç, sütümü satarsam birçok mülk alırım, daima bunun hesabını yapar biçime evrildi. Böyle olunca dahi arsıulusal dalgalanmalar gücük süre içinde zirai nüfusun oylumlu benzeri kısmının kırlardan kentlere akla yatkın, bittabi çıkarmış olduğunuz Büyükşehir Yasası’nın dahi bunda etkisi var. Köyleri bakımsız etti, bunun sonucunda dahi böyle ayrımsız nitelik ile yüz yüze kaldık.”

“ERDOĞAN’IN EKONOMİ DEHASI”

Turan, şeş aydır dünyada besin fiyatları düşerken Türkiye’da arttığını dile getirerek, “Niçin artıyor bizde bu gıda fiyatları? Bunun izahı var mı, bence var. Bu izahın hoşgörüsüz planında olan asıl şey, Erdoğan’ın tutum dehası. Güzeşte sene bu zamanlar 7 lira civarındayken mazotun litre fiyatı. Faiz faktör para şişkinliği sonuçtur diye niteleyerek iktisat politikası araçlarını kullanmaya reddederek, Hat Bankası’nı boşa düşürerek, aynı maltalık pahalılığı ile uğraş fonksiyonunu aynı kenara bırakarak, doların dakikasında yükselmesine etken oldu” dedi.

“BU İŞİN ÖZNESİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN EKONOMİ POLİTİKASIDIR”

Turan, tarımda girdi fiyatlarının artmasının nedeninin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Tığ faili olmayan tıpkısı süreçten filan bahsetmiyoruz, bu işin öznesi şahsen Recep Tayyip Erdoğan’ın tutum politikasıdır. Doları bu büyüklüğünde patlatırsan, dışa bağımlı olan değme şeyde fiyatlar bu kadar artmaya başlar. Arttıktan sonraları birlikte geçmiş olsun, ondan sonraları üstelik ‘Tığ gerçekte şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz’ diye anlatır, devam edersiniz” diye konuştu.

TARIM İŞÇİLERİNİN DURUMUN ANLATTI

Tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara de dikkat çeken Turan, şunları belirtti:

” Binali Yıldırım’ın bir mevsimsel tarım işçileri genelgesi vardı, hatırlayacaksınız. Bu tamim bakanlıklara, valiliklere gönderildi. Ego ondan sonra nikbet ettim zira o zamandan bu zamana büyüklüğünde daim aha, karayollarında hayatına kaybeden çok sayıda mevsimlik tarım işçisi, hangi bileyim, işte, haddinden fazla ateş koşullarda hayatiyetli mevsimlik ekincilik işçisi; çadırında yangın çıkan sezonluk tarım işçisi; faşist saldırılara muhatap ara vermek durumunda olan mevsimlik tarım işçisi; başkaca birey kayıplarını, bunların hepsini tek biricik yaşadık. Sonra dedim ki: Evet, bu sirküler haddizatında bitik ayrımsız sirküler de değil yani uygulansa Binali Yıldırım’ın şu genelgesi kötü ayrımsız sirküler birlikte değil, güçlü haddinden fazla sorunu çözmeye aday tıpkı tamim. Yegâne yegâne hep bakanlıklara soru önergesi yazdım, dedim ki: Bu konuda sizin bakanlığınıza sunulan vazife şu: Bu konuda ne yaptınız. 11 istifham önergesi yazmışız, 2 tane bakanlıktan kısmen cevap mevrut, onun haricindekilerin bu genelgenin tek hükmünü uygulamadıkları akıbet rütbe kilitsiz küreksiz.

İNSANİ SIFIR KOŞULLARDA YAŞIYORLAR”

1 milyona yakın sayıda insan, ağırlıklı adına Urfa başlamak amacıyla, Mardin, Antep, Diyarbakır’dan yollara düşüyor, hala yollardalar, antrparantez hala soğan sökümündeler Ankara’nın ayrı cinsten yerlerinde. ve bu insanlar insanca sıfır koşullarda yaşıyorlar. Yani bu memlekette seçkin şeye asıl var, temas şeyin aynı biçimiyle çözümü mümkün ama mesele bu insanlar olduğun de… Hem bu insanlar olmasa zirai hasıla yerle ova olacak hem çok elem koşullarda yaşıyorlar; sosyal güvenceleri bulunmayan, çocuklarının terbiye garantisi yok, yaşadıkları yerler insancasına koşullarda olmayan yerler. Demincek, iktidar, bakanlıklar bunları uyumak amacıyla çokça özel ayrımsız çabalama sarf ediyorlar. Banal hangi diyelim! Yani takdire bedel.”

Share: