Rize AFAD İl Müdürlüğünde 137 yeni personel göreve başladı

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, AFAD İl Müdürlüğünde göreve yıpranmamış başlayan personelle tıpkı araya geldi.

Vali Çeber, AFAD Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarette, gazetecilere, AFAD Müdürlüğünde toplam 183 personelle kurumun doluluk oranının yüzdelik 98 seviyesinde olduğunu söyledi.

İl Müdürlüğü binasının Türkiye’de çokça kalifiye AFAD binalarından biri olduğunu tabir fail Çeber, “Türkiye’nin yeryüzü çokça facia ruhlu ilinde afetlere rastgele yönüyle birlik hazırlanmaya çaba ediyoruz ve buna vabeste olduğumuzu de biliyoruz.” dedi.

Vali Çeber, fiziki yerine mecmu binada personel anlamında açıkların kapatılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Burada göreve başlayan arkadaşlarım bütünü özenle bu mesleğe güzel. Bütünü gelecekte bu bölgeye, bu ile, bu ülkeye ve ihtimal üstelik dünyanın ciharıyek yanına afetlerle ilişik konularda bakım edecek. 137 arkadaşımız Rize’de AFAD Müdürlüğü içerisinde görevine başladı. Arkadaşlarımız elhak galiba hazırlıklarla geldiler ve özenle seçildiler. Çokça yetişkin bir yetişek dönemi geçirecekler. Bu eğitimin böylece Trabzon ve Artvin’in birlikte sorumluluğunu üstlenmiş olarak Rize’üstelik bakım edecekler. Bu arkadaşlarımızın gelişigüzel biri alelhusus anlaşılan afetlerde profesyonelleşecekler. Birtakımı çığ, bazısı kimyevi dirim bilimsel radyoaktif çekirdeksel tehditler konusunda bazısı dominant, heyelan ve kayaç düşmesi kabil afetlerde çokça elan gani yetişmiş olacak.”

Afet öncesi hazırlık faaliyetlerinin haddinden fazla iri afetlerden koruduğuna dikkati çeken Çeber, “Bu sene kıyamet yaşamadık. Ben 4 yıldır Rize’deyim ve herhangi bir sene şişman kıyamet yaşadık. Amma herhangi bir birinde birey kayıplarımıza karşın şurası gördük; Rize’ye yağan baran, Rize’nin uğraştığı akarsu bazlı afat, bu hazırlıklarını, bu donanımlarını yapmamış ayrıksı illerde olsaydı çok iri felaketleri konuşuyor oluruz. Devletimizin afet öncesi tedarik faaliyetleri bizleri haddinden fazla iri afetlerden haddizatında koruyor. Bu anlamda geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ilbay Çeber’e, Ilbay Yardımcısı Gülhani Ozan Zerrin da haremlik etti.

Share: