Rize’de “3. Uluslararası Bitki Biyolojisi Kongresi” başladı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) planlı “3. Uluslararası Nebat Biyolojisi Kongresi” başladı.

Üniversitenin Kongre ve Ekin Merkezi’nde planlı kongrenin açılışında mütekellim Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Cebbar, acun yüzeyinde nebati kaynakların ortaya çıkartılması ve bunların tanınır ayla getirilerek insanlık yararına sunulmasının sonuç adım mehabetli olduğunu söyledi.

Avcı, esas bilimlerin bire bir parçası olan biyolojinin, aktif yaşamını değme yönüyle inceleyici bire bir olgun dalı olduğunu anlatım ederek “Özelikle müstahsil canlılar olması yönü ile bitkiler hayatımızın temas çabucak düz almaktadırlar. Bitkiler, soluduğumuz oksijenin kaynağı ve yediğimiz gıdaların kabak maddesidir. Nebatat biyoloji bilimi içerisinde oylumlu yere sahiptir.” dedi.

Böylesine kebir bire bir alanda kurultay gerçekleştirmekten duydukları mutluluğu dile getiren Cebbar, kongrenin, alanında ehlivukuf marifet insanlarının ayrımsız araya getirilerek bilimsel çalışmaların tartışılması, zinde bili insanları üzere aynı birleşme ortamının sağlanması ve ilmî verilerin paylaşılması hesabına eşsiz olduğunu kaydetti.

Kurultay Başkanı ve Selen- Literatür Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Kullanılan ise Rize’nin temas soy turizm faaliyetine öncülük yapmanın beraberinde botanikçiler açısından ayrı bir acun örneği sergilediğini belirtti.

Rize’nin 2 binin üzerinde kök çeşitliliği, akim metreden 3 bin metrelere büyüklüğünde ayrımlı yükseltiler ve değişik bitey tipleri ile yüce biyoçeşitlilik merkezlerinden birisi olduğuna dikkati çekici Kullanılan şöyle konuştu:

“Yaz aylarında plato turizmi ve dağcılık faaliyetleri ile heybetli tıpkısı turizm merkezi olan ilimiz, kışın dahi ski başta girmek amacıyla farklı sporlara familya sahipliği yapmaktadır. Hangi vadiden çıkarsanız çıkın güz aylarında ise ormanların yapılış cümbüşüne şahit olursunuz. Botanikçi olup birlikte Rize yaylalarında toprak çalışması yapmayan herhalde çok az sayıda araştırman vardır.”

Sempozyumun açılışına Rize Şehremini Rahmi Metanetli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nebi Gümüş, Olgun-Gökçe Yazın Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tomakin ile davetliler ve ilgililer katıldı.

Üç dönüş sürecek sempozyumda 7’si ancak dışından tevessül etmek üzere 120 bilim insanı beyanat sunacak.Share: