Rize’de avrat kooperatifleri ve kadın konseyi depremzedeler için kermes düzenledi

Rize’da 8 Mart Acun Kadınlar Günü zımnında ülke genelindeki avrat dernekleri ve karı konseyleri Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerden etkilenenler amacıyla kermes düzenledi.

15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında aynı araya gelen Rize Kent Kadın Konseyi, 4 karı kooperatifi ve kadın platformu asrın felaketinde beis görenler için Rize Belediyesi desteği ile “Evden ele bir tane yürek” sloganı ile dernekevi ürünlerin satıldığı kermes gerçekleştirdi.

Kermese Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Reisi Rahmi Metin ve yetkililer katılarak bindi verdi. Depremzedelerin yaralarını kazanmak üzere düzenlenen kermesteki ürünler güdük sürede tüketildi.

Kermesten elde edilen dirimlik, sarsıntı bölgesindeki projelerin tamamlanması amacıyla düzenlenen resmi hesaplara aktarılacak.

Çeber, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin olduğu önceki andan itibaren Rize’nin ayakta yegâne kalpgâh savaşım ettiğini söyledi.

Türkiye’nin tıpkı ve bu arada cereyan ettiğini nâkil Çeber, herkesin gücü yettiğince gönlüyle, beyniyle, enerjisiyle yaptıklarıyla ve yapacaklarıyla sarsıntı bölgesinde olduğunu anlattı.

Acun Kadınlar Günü’nde farkındalık oluşturan bir etkinliği gerçekleştirdiklerini rapor fail Çeber, şunları kaydetti:

“Rize Belediyesi Kadın Topluluğu, kooperatifler hep beraberce kermes birleştirme etti. İnşallah buradan elde edilen geliri üstelik gine depremzedeler üzere kullanılacak. Rize kendisine kalbimizle, gönlümüzle her zaman o Rize insanının dünyaca tanıdık sıcakkanlılığıyla, samimiyetiyle, dürüstlüğüyle, paylaşım gücüyle afetzedelerimizle bu arada oluyoruz. Hem afet bölgesindeki afetzedelerimiz amacıyla elimizden hangi gelirse bilcümle Rize adına yapmaya mücahede ediyoruz hem üstelik kıyamet bölgelerimizden ilimize mevrut afetzede misafirlerimiz üzere ‘Neler yapabiliriz?’ diye sonuna kadar himmet ediyoruz. Bunu resmi gelgel ve gönüllüler hep alay malay ortak yapıyoruz.” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Zorlu bile herkesin sarsıntı bölgesine karınca kararınca yardımda bulunduğunu belirterek, “Kimi Zaman ferdî olarak, fiziki yerine orada oldular. Bir kısmı ayni ve nakdi yardımlarla orada oldu. Yer başta devletimiz tabiatıyla oradaydı ilk günden itibaren ve halen devam ediyor. Şu anda depremin bir numara kocaoğlan demeden konutlar yapılmaya başlandı. Burada birlikte Rize’deki kadınlarımız, kooperatiflerimiz, kent konseyimiz ayrımsız araya geldi. Oradan kazandıklarımızı üstelik Rizelinin aldığından olan kazancı bile oraya yollayalım. Bu sembolik anlamda önemlidir. Arada Bir tıpkısı işe katılıp katılmamanızın çokça önemi var. Yolladığınız miktarın kavi dahi önemi yoktur. Bu yalnız aynı taraftan olduğunuzu hissettirmeniz oradaki insanların kalbine dokunuyor olmanız için değerlidir.” şeklinde konuştu.

Rize Kent konseyi Kadın Meclisi Başkanı Güler Topuk, 8 MArt Acun Kadınlar Günü’nde bilcümle kadınların sarsıntı bölgesindeki yaralra benzeri nebze ilaç görünmek için çalıştığını kaydetti.

Ökçe, kadı kooperatiflerinin yanından familya hanımlarının de yaptıkları ürünlerle kermese bindi verdiğini ifade etti.

Share: