Rize’de mandalina hasadı başladı

Rize’birlikte mandalina hasadı başladı

RİZE – Rize’dahi mandalina hasadı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinin de katılımı ile başladı.

2013 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ekincilik Fakültesi akademisyenleri ve proje yürütücüsü Kezan Yazıcı ile alay malay ‘Rize Mandalinasının Tüyo Seleksiyonu ile Islahı Projesi’ üzere kadem atıldı. 10 yıllık projenin sonucunda Rize’nin ilçelerinden alınan yaklaşık 53 eşlem alınması sonucunda 9 nüsha asıl mandalinanın üretimi sorunsuz ilerledi. ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bostan Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde üretilen mandalinaların hasadı üzere ise bugün okulun öğrencileri ve RTEÜ Rektörü Yusuf Yılmaz bahçeye girdi.

“Yaklaşık 70-80 yıllık tarihiyle mandalina Rize’dahi değer kazanacak”

Proje için bilgelik veren proje yürütücüsü Kültür Fakültesi Bostan Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kezban Edip, “Henüz önceki alınan 53 pasaj klondan 9 tanesinin haddinden fazla nitelikli olduğunu gösterdi. Bu klonlarla tohumluk tescil ve Sertifikasyon Merkezine başvurarak tescil sürecini başlattık. Şuanda tescilimizin serencam yılındayız. İnşallah 2023 yılının Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi yerine ve Rize namına 9 pare mandalina çeşidini Türkiye Meyvecilik Tescil listesine anahtar edeceğiz. İsimler daha galiba değil mümasil zamanda galiba olacak. İçerisinde Rize Mandalinası olacak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi mandalinası, İyidere Mandalinası, Derepazarı mandalinası ve Pazar’ın yıldızı isimleriyle inşallah bu proje sonuçlanarak kestirmece 70-80 yıllık tarihiyle mandalina Rize’üstelik değer kazanacak” şeklinde konuştu.

“Bilcümle Rize, Rize Mandalinasına topluluk daha çok”

Rize mandalinası üzere haddinden fazla aşkın bindi aldıklarını söyleyen Kezban Musannif “Rize Mandalinası Rize’ye geçmiş geldiği zaman Ege bölgesine götürülüyor. Veli bölgesinden Akdeniz bölgesine gidiyor. Herhangi Bir iki bölgede birlikte tescili yapılan Rize mandalinasının bugüne büyüklüğünde Karadeniz ayağı noksan kalmıştı. Bu yemeden içmeden bölgemiz amacıyla değil Türkiye’miz içinde haddinden fazla heybetli bire bir proje çünkü Türkiye’birlikte ihracatın birinci olan Rize mandalinasının Karadeniz ayağını tamamlamış bulunuyoruz. İlk geldiği bölgede mandalinayı dahi tescil ederek ülkemiz yerine bu çalışmanın Karadeniz ayağını tamamlamış olacağız. Bu asıl çalışmalar teşrikimesai içerisinde yapılması müstelzim çalışmalardır. Bütün Rize, Rize Mandalinasına erbap daha çok” dedi.

“Mandalinaları toplarken şunu fark ettim değme birinde değişik bire bir konuşamayan vardı”

Mandalinaların seçme ağaçta ayrımlı hepyek ahraz aldıklarını rapor eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinden Gülse Bardaş, ” Elazığ’üstelik oturuyordum Rize’ye okumaya geldim. Elazığ’de mandalina çokça olmadığı için ilk kez dalından mandalina toplamış oldum. Bu izlence çokça iyicene hissettirdi. Mandalinaları toplarken şunu fark ettim seçme birinde değişik bir lalüebkem vardı. Toplayıp okuldaki arkadaşlarım ve öğretmenlerime izzetüikram edeceğim” dedi.

Share: