Rizeli müteşebbis, raylı cümle üzerinde 360 rütbe dönen ocak yaptı

Rize’nin Ardeşen ilçesinde Cemil Eksilmez, yere döşediği raylı bütün üstüne çark ve tekerler yardımı ile 360 merhale dönen 2 bükülmüş sülale yaptı.

Kardeşleriyle inşaat işiyle uğraşan Eksilmez, yöre mimarisine akıllıca ahşap evleri güncelleyerek elan çağcıl yapıya sarmak için Ar-Ge çalışması yaptı.

Çalışmaları sonucu dönen eş yapmaya değişmeyen veren Eksilmez, alt mekanizma için çeşitli firmalarla yürüttüğü görüşmelerin arkası sıra Bilecik’teki aynı firmayla anlaştı.

Firmayla birlikte geliştirilen raylar üzerinde çark ve teker yardımıyla dönen sisteme, ağırlık, hareket ve metanet testleri yapılarak uygunluk belgesi alındı.

Eksilmez ve kardeşleri, Ardeşen-Ayder yolu üzerindeki gelişim yeri bahçesinde zemine raylı sistemi yerleştirdikten sonra konusunda iki eğik 40 titrem ağırlığında geçme sisteminde ahşap ev kurdu.

Sanayi motoru makbul sistemde familya, komuta ile 360 paye döndürülebiliyor.

Cemil Eksilmez, gazetecilere, üç kuşaktır inşaat işiyle uğraştıklarını, rastgele zaman coğrafi şartları fikren yıpranmamış projeler geliştirdiklerini söyledi.

Bölgede toprak ve hava şartları nedeniyle sülale yapmanın print olduğuna dikkati calip Eksilmez, dönen evi yapmaya değişmeyen vererek, hal ortakları ile Avrupa standartlarında aynı dizge ortaya çıkardıklarını belirtti.

“Rüzgar, hareket, kar yükü kabil analizlerinin bütünü mamul”

Eksilmez, çalışmanın kısaca bir yıl sürdüğünü tabir ederek, şöyle dedi:

“Bilecik ve Ankara’üstelik emek yürüttük. Yaptığımız testler sonucu bazen sistemleri geliştirdik. Sistemin üzerindeki bina 45 titrem, sistem 70 tonu taşıyabilecek kapasitede. Rüzgar, zelzele, kar yükü gibi analizlerinin hepsi yapılmış. İçerideki eş yoğunluğu, bir anda sağa sola gitme, bilcümle testleri işlenmiş. TSE, İSO belgelerini aldık. Berat aşaması da tıpkısı kamer içerisinde sonuçlanacak.”

Akarsu ve cümbüş aksamının dönen eve göre planlandığı nâkil Eksilmez, “Rizeli ayrımsız evi döndürür bile su ve ruh tesisatını düşünmez mi? Ölçülü merkezde toplanıyor. Mutedil merkezde bilya sistemi oluşturduk. Akarsu, neşelilik kabil akar ve masarif buradan sağlanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Evin manzaraya ve güneşe göre ayarlandığını tamlayan Eksilmez, “Görme Engelli noktayı ortadan kaldırdık. Gün almayan bire bir yasakçı daha çok namevcut. Buna bakarak planladık. April ayında satışa sunmayı planlıyoruz. Buna göre dolay talepler var. Dönen evi planladığımız benzeri coğrafya üzerinden çokça aşkın rica var.” ifadelerini kullandı.

Eksilmez, yaptıkları lüp tek katının 50 metrekare olduğunu belirterek, duruk hesaplamalarla lüp küçültülüp büyütülebileceğini sözlerine ekledi.

Share: