Rizeli Vatandaş: “Köylerde Bir Tane Okul Bırakmadılar, İmam Hatibe Çevirdiler”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kaya’nın dinlediği Rizeli tıpkısı vatandaş, “Rize eğitimde Türkiye’de yetmiş küsurda. Bu Rize üzere perde verici aynı molekül. Köylerde biricik okul bırakmadılar önder hatibe çevirdiler” dedi. Bakkal işleten tıpkı vatandaş bile kalan fiyatlardan yakınarak “600 teklik verdiğim elektrik faturası şu zaman 2 bin 400 liralık oldu lacerem çırağ açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu yıl” diye niteleyerek konuştu.

ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin sorunlarını uymak üzere Rize’ye revan CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Ambarlık ve Muradiye beldelerindeki köyleri da ziyaret ederek yurttaşlarla aynı araya geldi.

“TELAKI SİSTEMİNİ DEVAM ETTİRECEKSEK O İKTİDAR NASİP OLMASIN”

Suret Ambarlık köyünde bulunan kahveyi görüşme fail Ege Ağbaba ve Ahmet Kayaç, yurttaşlarla arkadaşça etti. Veli Ağbaba şunları söyledi:

” AK Parti’ye hükümsüzlük yapmayın, hemşehrinize fazla yanlışlık yapmayın. Hemşehriniz Tanrı var yok yoksul alperen arasında CHP’li, AKP’li, MHP’li ayrımı yapmıyor. Hiçbirini işe almıyor zavallı fukaraysa. Amma zenginse ya dahi falan derneğinin üyesiyse, filanca başkanın yakınıysa, dayısı varsa onları işe alıyor. Şayet tığ bu mülakat sistemini devam ettireceksek Cenabıhak bize o iktidarı kader etmesin. Allah o iktidarı bize haram etsin. Ocak Destekleri Sigortası’nda bire bir eve sunu az minimum sevap büyüklüğünde gelir girecek diyoruz. Bire Bir başka ve büyük yönü ise diyelim ki Rize Belediyesi işe adam algı ya bile ÇAYKUR, Ululuk Akarsu İşleri işe adam takanak alacağı birinci yaşama evinde hiç sigortalı sıfır evden algı. Evinde hiç sosyal güvencesi olmayan önceki insanı o evden matlup. Tığ gelip burada yıllar boyunca arkalama yaparak, gıda vererek yoksulluğu düzen hedefimiz bulunmayan bizim yoksulluğu intaç hedefimiz var. Biz geleceğiz ve benzeri deneyli aracılığıyla vereceğiz, anca arkalama kolileri eliyle değil iri olacak.

“BİZ HİZMETTE AKP’Lİ Mİ CHP’Lİ Mİ SARI SAÇLI MI KARA Mİ DİYE BAKMAYACAĞIZ”

Kadınlara vereceğiz kartı benzeri eve sunu az benzeri minimum ecir girecek. Bire Bir kuruma işçi alınıyorsa, ayrımsız görevli alınıyorsa, ÇAYKUR bu köyden tıpkısı öge alacaksa bu köyde tek sigortası olmayan evin insanından takanak. AKP’li mi CHP’li mi sarı saçlı mı yağiz mi diye bakmayacak. Kimin evinde etkisiz varsa önce onu alacak. Bu yüce projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye devletinin bu konuda taahhüttü var. İşsizlik sigorta fonu var ya bu dahi Türkiye’nin 1971′ birlikte imzalamış olduğu benzeri anlaşmada yükümlülüğü.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞIYLA ZENGİN OLUYORSA BİLİN Kİ O HIRSIZ”

Siz mücahede veriyorsunuz yılda üç dört nöbet çay üretiyorsunuz, dört dönümü olan bir sülale geçindiremiyor. Amma maatteessüf siyasetle insanlar çok zenginleşiyor, milletvekilleri zenginleşiyor. Bal markajcı parmaklar ne yapıyor parmaklarını yalamıyor, arıyı yiyor. Benzeri adam milletvekilliğinden ensesi kalın peki mu? Siyaset yaparak zengin olunur mu? Ahmet Kayaç amacıyla söylüyorum kendim için söylüyorum, biz mebusluk yaparak zengin oluyorsak arakçılık yapıyoruz onu bilin. Saylav maaşıyla ensesi kalın oluyorsa bilin ki o eşkıya. Siyasetle zenginleşmenin önünü keseceğiz. Bu yoksulluk sizin kaderiniz değil kim. Siz üretiyorsunuz, hamallık yapıyorsunuz, tıpkısı evde 7 yaşındaki yavru 80 yaşındaki esas çalışıyor. Sen neden kendini geçindiremeyesin, ne zenginleşmeyesin. Maatteessüf iş çekerek zenginleşme devri bitti.

“İŞ TAKİBİ YAPANLAR ZENGİN, DEVLETİN MALINA ÇÖKENLER ZENGİN”

Eskiden varlıklı deyince akla kim gelirdi? Zengin deyince akla üreten âdem gelirdi. Şimdi ensesi kalın deyince fabrikacı aklınıza geliyor mu? Varlıklı deyince Adanalı cehre tüccarı aklınıza geliyor mu? Türk filmlerinde Adanalı iğ tüccarı zengindi, Urfalı arpa buğday ekendi varlıklı. Şimdi bunlar ensesi kalın mi? Ne iğ üreten zengin hangi buğday üreten varlıklı ne öz üreten zengin ne Malatya’dahi kayısısı üreten zengin ki varlıklı? Getirim işi yapanlar varlıklı, aksiyon takibi yapanlar varlıklı, devletin malına çökenler varlıklı. bir örnek vereceğim o üstelik hemşehriniz üzerinize alınmayın, Elazığ’da tıpkı maden satılıyor bura dünyanın bildirme ensesi kalın eroin yatakları. Bakır var krom var çipo var. Takribi değeri 100 milyar dolar. O 128 bilyon dolara mümasil. O 100 bilyon dolarlık cevher ihaleye açılıyor ihalede vakit kaybetmeden kişi ve nesep isim yazmamışlar, rastgele makule tarifi yapmışlar hemşeriniz alıyor. Kâfi hemşerim, yeter bu büyüklüğünde. Yeter yahu bu kadar doymazlık olur mu? Bu 100 bilyon doları versek Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Ordu’yu, Giresun’u satın alır. Eyvah değil mi memleketin, kamunun, senin benim malımı beş altı kıta zengine peşkeş çekmeye. O madenler işletilseydi, o beyaz zehir Türkiye ekonomisine girseydi hep bu arada zenginleşseydik. O madendeki esas hepimizin babasının, dedesinin malı, o toprakları bilcümle bu arada Halas Savaşı’nda savaşarak elimizde tutmuşuz. O işve ne iki kişiye gitsin.”

“KÖYLERDE BİRTANE OKUL BIRAKMADILAR İMAM HATİPLERE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Ağbaba’nın konuşmasının ardından Rize’da en mehabetli sorunun terbiye sorunu olduğuna özen çeken Rizeli tıpkısı yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’dahi yetmiş küsürde. Bu Rize amacıyla utanma verici tıpkısı molekül. Köylerde yegâne okul bırakmadılar imam hatibe çevirdiler. Yetişek düzeyince Rize Türkiye’nin yetmiş dördüncüsü. Onların kuvvet olması amacıyla bizim açık ağızlı olmamız lazım, sorgulama yeteneğimizi yitirmemiz geçişsiz ve onu başardılar” dedi.

“ELEKTİRİK FATURALARI HALK YAKIYOR NASIL IŞIK AÇAYIM?”

Değme devir zam geldiğini, neyi satacaklarına şaşırdıklarını dile getiren benzeri bakkal ise, “Biz bile neyi satacağımızı şaşırdık. Sattığımı yerine koymam benzer değil. Zaman sattığını tıpkısı hafta bilahare aldatma namına koyma şansın bulunmayan. Biz köydeyiz icar vermiyoruz Allah’tan az buçuk rahatız. Ayrıksı muhit ne yapsın? Yazın öz var diye az buçuk elan iyiyiz amma kışın daha keder olur köylünün çalım gücü. 600 lira verdiğim hayatiyet faturası şu zaman 2 bin 400 lira oldu elbette mum açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu yıl. Dolapları yakmadığım halde bin 500 lira bana fatura geldi” dedi.

Share: