Robot er ‘BARKAN’

Robot leşker ‘BARKAN’

TSK’nın sahada eli, gözü ve kulağı olacak

SAMSUN – HAVELSAN yoluyla geliştirilen insansız yağız aracı “Barkan” bünyesinde bulundurduğu silah, enformasyon ve otonomi sistemleri ile arazide Türk Silahlı Kuvvetleri’nebüyük kolay sağlayacak.

TEKNOFEST KARADENİZ için Samsun’a gelen Türkiye’nin yeryüzü büyük defans sanayii firmaları yapmış oldukları teknolojik ürünleri sergiliyor. HAVELSAN aracılığıyla üretilen insansız yağız uzlaştırıcı olan robot çeri ‘BARKAN’ ise vatandaşlar tarafından yoğun ilişki ile karşılanıyor. 2023 yılında Türk Zırh Kuvvetleri’nin envanterine girmesi planlanan BARKAN, bünyesinde bir nice çeşni barındırıyor.

40 milimetrelik bomba atabiliyor

Üzerinde kâin 7,62 milimetrelik cebe sistemi, bomba atma fonksiyonu, sarp, yan tırmanış, trap geçişi, sulardan geçiş, özerk devriye, engelden çekinme, zinde güzergah planlama, kablosuz danışma, müşteri ve gürültülü sistemi, izleme sistemi, angarya taşıma ve incizap kitleri kabil birçok fonksiyonu mevcut BARKAN, TSK’nın envanterine başlamak üzere gün sayıyor.

“Kol üretime geçmesi üzere çalışmaları planlamaktayız”

BARKAN için bilgi veren HAVELSAN SOPT AR-GE ve Mühendislik Direktörü Mehmet Haysiyet Özçelik, “BARKAN isimli insansız esmer aracımız esasta HAVELSAN’ın yapmış olduğu daha şişman benzeri projenin önemli ayrımsız bileşenidir. Bu projenin ismi dijital birliktir. Tığ bu sayısal kontak projesi ile silahlı kuvvetlerimizin gelecekteki muharebe sahasının esasen temel alt yapısını oluşturmayı hedefliyoruz. Gelecekte insansız sistemlerin muharebe sahasındaki önemi çokça balaban olacaktır. Günümüzde insansız albeni araçlarıyla bu arada bu önemi anlamış bulunuyoruz. Demincek insansız esmer araçları, devamında insansız bahir araçlarıyla birlikte bu projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz BARKAN yaklaşık 20 ay evvel HAVELSAN’ın öz salt kaynaklarıyla başlattığı bir AR-GE projesiyle ortaya sâdır aynı ilk örnek ürünüdür. Bu kapsamda Uran Savunma Başkanlığımızın birlikte yönlendirmeleriyle gereksinimleri belirlendi. Ayrımsız prototip bilgisiz birlikte çıkartıldı. Sınır bölgelerinde silahlı kuvvetlerimizin, kullanıcılarımızın temel ihtiyaçlarını toplamak amacıyla çizgi bölgelerine gönderildi. Bu kapsamda ihtiyaçları gereksinimleri aldık. Şu anda bu düzeltme isteklerini prototipin üstüne gerçekleştirip saf üretime geçmesi amacıyla çalışmaları planlamaktayız. BARKAN’ın arz büyük özelliklerinden tıpkı tanesi sezinleme, bakma, istihbarat, atış bindi kabilinden konularda silahlı kuvvetlerimize çokça şişman bindi sağlayabilmesidir. Kendisi tamamen özerk hareket edebilen insansız tıpkısı kişmiri aracıdır. Özlük rotasını kendi belirleyebiliyor. Önüne bir bariyer çıktığında bu engeli yürümek üzere öz rotasını güncelleyebiliyor. Engelden içtinap, önündeki aynı aracı izlem etme, kişiyi takip etme kadar özelliklere sahiptir. bununla birlikte üstünde 7.62 milim silah sistemi mevcuttur. Gece düşün, güneş düşünce kameralarıyla mergup bölgede özerk görev yapma kabiliyetine sahiptir. Bu kapsamda biz silahlı kuvvetlerimize çokça şişman desteğinin olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Silahlı kuvvetlere çokça bunaltıcı anlamda harekat sahasında bindi olabileceğini yöre görüyoruz”

Özelliklerinde bahseden Özçelik, “Kısaca 60 basamak amudi tırmanış yapabiliyor. 40 paye ufki eğimde akıntı edebiliyor. 500 kilogram bir ağırlığa sahiptir. Öz ağırlığı büyüklüğünde bire bir yükü çekebiliyor. Lideri takip etme özelliğine ehil yani uğrunda seçkin yaşama yahut aynı açkı varsa bunu özerk yerine izlem edebiliyor. Bu kapsamda silahlı kuvvetlere çok yoğun anlamda harekat sahasında bindi olabileceğini civar görüyoruz” diye konuştu.

Share: