RTÜK’te “Politik Kadrolaşma” İddiaları: Vekil Gaye Gelgel’un Eşi Şengül Gurur RTÜK’te Görevlendirildi

MAHİR BAĞIŞ

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum’un eşi Şengül Gelgel’un; Radyo ve Göstergeç Üst Müesses’nda (RTÜK) üst düzem aynı kadroda görev yaptığı öğrenildi. Matematik öğretmeni olduğu aşina Şengül Hava’un RTÜK’teki görevi öncesinde TRT’üstelik çalıştığı bildirildi.

RTÜK’ün elektrik raporlarına göre, kurumdaki personel sayısı 2019 yılında 434, 2020 yılında 522, 2021 yılında 557 ve 2022 yılında 610 kişiden oluşuyor.

Eylül 2022 itibarıyla çalım personeli sayısı 637’ye yükseldi. Milletvekili, vekil, belediye reisi, peş dozaj formalist yakını ara sıra isimlerin RTÜK’e atandığı kanıt ediliyor.

NAZIR KASIT KURUM’UN MATEMATİK ÖĞRETMENİ EŞİ ŞENGÜL KURUM’A EKIP

ZÜMRÜDÜANKA’ya vasıl iddialara göre; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel’un eşi Şengül Çalım RTÜK’te görevlendirildi. Nazir Çalım elan önce, eşi Şengül Kurum’un aritmetik öğretmeni olduğunu rapor etmişti. Şengül Kurum’a RTÜK’te peş dozaj ayrımsız kadroda fariza verildi. Şengül Alım’un, RTÜK’ten geçmiş TRT’bile görev yaptığı bildirildi. Gurur üzere, atandığı dönemde ıcığı cıcığı mahmul arka düzey kadrolardan birinin boşaltıldığı gelecek sürüldü.

ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı, Şengül Gurur’a yayılmak üzere RTÜK’ün santralini aradı. Santralci görevlisi Kurum’un odasını bağladı, fakat telefona cevap veren olmadı. SIMURG, Şengül Alım ile görüşebilmek için santrale nokta da bıraktı, ancak dönem yapılmadı.

Özge atamalara ilişik iddialar ise şöyle:

AKP MİLLETVEKİLİNİN EŞİ DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI

AKP Aydınlık Milletvekili Mustafa Çarpışma’ın eşi Hamiyet Nilay Uğraş… Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın akrabası olan Hamiyet Nilay Cidal, önce AKP’li Keçiören Belediyesi’nde çalıştı, henüz sonradan RTÜK’e Kamuoyu, Ölçme ve Eser Araştırmaları Dairesi Başbuğ Yardımcısı yerine atandı. Hamiyet Nilay Savaş’ın ismi, Haziran 2015’te gelgel bünyesinde planlı görevde itila ve şöhret değişikliği sınavına girecek listede düzlük aldı. Bu listede Hamiyet Nilay Savaş’ın, o tarihte görevli kadrosunda olduğu görüldü.

ESKİ AKP MİLLETVEKİLİNİN YAKINI, DAİRE BAŞBUĞ YARDIMCISI

Bozuk AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın yakını olduğu gelecek sürülen Sinan Göktaş, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Sinan Göktaş’ın RTÜK’te yapılan takatli çok tayin işleminde görkem oynadığı üstelik iddia edildi.

İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ, DAİRE BAŞKAN VEKİLİ

Milli Terbiye Bakanlığı’nda İngilizce öğretmeni namına görev özne Osman Arvas, RTÜK Arsıulusal İlişkiler Dairesi’nde vazifeli olarak atandı, tıpkısı süre sonra daire komutan yardımcısı olarak görevlendirildi. Arvas, RTÜK’ün genel ağ sitesindeki bilgilere göre; şu anda bir dairede Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyor. ANKA Vukuf Ajansı, RTÜK Arsıulusal İlişkiler Dairesi’nde Arvas’ın makamına, hakkındaki iddiaları muayene etmek amacıyla kerte bıraktı. Fakat ahit yapılmadı.

RTÜK 1. HUKUK MÜŞAVİRİNİN KARDEŞİ, DAİRE KOMUTAN YARDIMCISI

RTÜK 1. Ünsiyet Müşaviri Tutku Bağlılık Batur’in kız kardeşi Özgül Batur, RTÜK’te İnsan Kaynakları ve Eğitim Ofis Komutan Yardımcısı olarak atandı. ZÜMRÜDÜANKA Selen Ajansı, 1. Ülfet Müşaviri Heyecan Bağlılık Bahadır’in makamını aradı, kadar bıraktı, fakat devir yapılmadı.

TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISININ EŞİNE KOL

TRT Umum Müdür Yardımcısı Hasan Öymez’in eşi Zeynep Öymez’in üstelik RTÜK’te işyar kendisine görevlendirildiği ileri sürüldü. CHP Grup Başkanvekili Hür Hususi, Ağustos 2022’dahi, Zeynep Öymez’in görevini, kurula gelip gelmediğini; RTÜK’ün sadık olduğu Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Özel’in istifham önergesine Nezaret marifetiyle daha karşılık verilmedi.

NAZIR ERSOY’UN DANIŞMANININ KARDEŞİ, DAİRE BAŞBUĞ YARDIMCISI

RTÜK’ün mecbur olduğu Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanı olduğu belirtilen Şenlik Çıldık’ın kardeşi Ferudun Çıldık, RTÜK İdari ve Mali İşler Kat Komutan Yardımcısı kendisine fariza yapıyor. ANKA, Ferudun Çıldık’a; kardeşinin etkisi ile RTÜK’te ofis başbuğ yardımcısı görevine atandığı yönündeki iddiaları aktardı. Çıldık, iddiaları akseptans etmedi, kamu görevlisi olduğu için konuşamayacağını belirtti.

AİLE VE TOPLUMSAL HİZMETLER BAKANLIĞI BÜNYESİNDEN, DAİRE BAŞKANLIĞINA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde etkin Abdullah Gülünay. Kars Valiliği Hususi Soy Müdürlüğü’nde fariza aldı. Gülünay, şu anda RTÜK Takip Geliştirme Dairesi Komutan Yardımcısı. ANKA’nın ulaştığı Gülünay, için namına hususi grup ihdas edildiği yönündeki iddiaları kabul etmedi.

ICRA VEKILI BOZDAĞ’IN YAKINI OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÜRAN RTÜK’TE

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yakını olduğu kanıt edilen Ömer Faruk Güran… Güran’ın RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Bilimi Kat’nde arka düzey tıpkısı kadroda fariza yaptığı müstakbel sürüldü. Güran’ın, Twitter hesabında kendisini “Radyo ve Televizyon Eğin Yerleşmiş Başmuallim” yerine tanıttığı görüldü. Güran’ın Twitter hesabında, Icra Vekili Bozdağ ile ilgili paylaşımların yapılması dikkati çekti.

DAİRE BAŞKAN YARDIMCISININ HEMŞİRE EŞİ BIRLIKTE RTÜK’TE

RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Komutan Yardımcısı Yasin Yiğit’in eşi Gülay Yiğit bire bir şevket hastanesinde hemşire namına fariza yapıyordu. Evvel; Kamuoyu, Im Araştırmaları ve Değerlendirme Dairesi Başbuğ Yardımcısı adına atandığı, henüz sonradan kadrosunun yönetmenlik statüsüne indirildiği tez edildi.

RTÜK BASIN MÜŞAVİRLİĞİ BİLGİ VERMEDİ

ANKA Haber Ajansı; sav edilen atamaları RTÜK Matbuat Müşavirliği’ne sordu. Basın müşavirliği hikmet veremeyeceklerini belirtti.

Share: