Ruhsal Gerilim hormonu kortizolün Covid-19’la olan etkisi ortaya çıktı

ABD’deki Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, “etraflı Covid-19” olarak akseptans edilebilecek bire bir vakadan muzdarip insanların, mıhlı yaşıtlarının yarısı kadar kortizol ürettiğini buldu.

Kortizol ve tafsilatlı mütemadi Covid-19 arasındaki değişmez angajman henüz bulunamadı, fakat bulgular esrarlı hastalığa neyin sebep olduğuna dair yıpranmamış ayrımsız hipotezin açıklanmasına kapı açabilir.

Daily Mümasil’in haberine göre, Çor Arama ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerikan yetişkinlerin kestirmece yüzdelik sekizinin aynı soy detaylı devamlı Covid-19’dan muzdarip olduğunu bildiriyor.

Omicron varyantının sabık sene ortaya çıkmasından bu yana meydana gelen vakaların nazik ölçüde noksan bildirilmesi dolayısıyla, benzeri kişinin corona virüsü enfeksiyonundan sonraları bunu geliştirme şansının hangi olduğunu hikâyelemek neredeyse imkansız.

BEYİN BULANIKLIĞI, YORGUNLUK, SİNİR SİSTEMİ SORUNLARI…

Araştırma için yekpare 215 kişiden bilgi toplandı. Bu grubun 99’unda uzun süreli bire bir Covid-19 vakası vardı, 40’ında kayıtlı corona virüsü enfeksiyonu yoktu, kalın kafalı mütezayit 76’sı virüsten etraflı vadeli komplikasyonlar olmadan iyileşti.

Ince sürekli Covid-19 hastalarının maruz kaldığı genişlik makro semptomlar arasında karın bulanıklığı, yorgunluk ve asap sistemi sorunları meydan aldı.

Yale araştırı ekibi, kortizol seviyeleri yükseltilerek tedavi edilen ara sıra uzun devamlı Covid-19 hastalarının ayrımsız miktar salah gösterdiğini da kaydetti.

 

 

Share: