RUM MOZAİĞİ – Mersin’in tarihi “Üç güzeller” mozaiği, namına özel müzede korunuyor

Mersin’de Roma dönemine ilgilendiren sıcak kalıntılarının tabanında kayran düzlük ve Palikarya mitolojisindeki Zeus’un 3 kızını betimleme fail “Üç güzeller” mozaiği, konusunda nesir edilen Narlıkuyu Mozaik Müzesinde sergileniyor.

Silifke ilçesinin balıkçı kasabası Narlıkuyu’da, 1975’teki arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan, milattan sonraları 4. yüzyıla ilişik hamam kalıntılarının tabanındaki mozaik, tarihi ve desenleriyle öne çıkıyor.

Yunan mitolojisinde cenabıhak Zeus’un “sanatın değme dalının koruyucusu” kendisine bilinen kızları Talia, Aglaia ve Euphrosine’nin yansıtıldığı mozaik, Firez ve Turizm Bakanlığınca yaptırılan Narlıkuyu Mozaik Müzesi bünyesinde korunuyor.

Mozaikte, etrafında kurna, nar, keklik, kumru ve hendesi bezemelerle resmedilen “Üç güzeller”in, raks eşliğinde cağ yapması betimleniyor.

Eserin üst kısmındaki Grekçe yazıtta “Ülen arkadaş, bu güzelce hamamın suyunun gizli olan kaynağını kimin bulduğunu sorarsan bil kim o güç, mübarek adaları essah yöneten ve imparatorların üstelik dostu olan Poimenios’tur.” ifadesi yer alıyor.

Müzede, tabanında mozaiğin düzlük aldığı hamamın yıkanma alanının yanında bugüne kadar mahfazalı su yalağı ve objeler sergileniyor.

“Üç güzeller mozaiği, dünyaca adlı benzeri eserdir”

Silifke Müze Müdürü Nilgün Abdimanoğlu, AA muhabirine, benzeri kahvehanede tespit edilen tarihi ısıdam kalıntılarının bugüne büyüklüğünde korunduğunu söyledi.

Mozaiğin dünyaca tanındığını nâkil Abdimanoğlu, “Kıraathane boşaltılarak kamulaştırılmış, düzenlemelerin peşi sıra müze namına ziyarete açılmıştır. Üç güzeller mozaiği, dünyaca adlı bir eserdir. Müzenin etrafında hamamın sair bölümlerinin araştırılmasına müteveccih istirdat kazısı yapılması, projelerimiz ortada yer almaktadır.” dedi.

Abdimanoğlu, hamamı Maşrık Roma valilerinden Poimenios’un yaptırdığının değerlendirildiğini belirterek, “Taban mozaiğindeki Zeus’un üç kızı, ‘Kharites’ namına bilinmektedir. Sanatın seçme dalının koruyucusu ve insanlarla tanrıların sabah yeli kaynağı adına anılıyorlar.” diye konuştu.

Müzenin yılda ortalama 5 bin evcil ve yabancı ziyaretçi tarafından gezildiğini dile getiren Abdimanoğlu, eserleri tanıtmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Share: