Rus ekonomisindeki küçülme tahminlerin gerisinde kaldı

Ukrayna işgali dolayısıyla NATO ülkelerinin sert yaptırımlarıyla yüz yüze küsurat Rusya ekonomisi 2022 yılının ikinci çeyreğinde almanak yüzde 4 oranında küçüldü. Yılın evvel çeyreğinde ekonomi yüzdelik 3,5 oranında büyümüştü.

İkinci çeyrekteki küçülme oranı tahminlerin altında kalsa dahi Zalim ekonomisinin büyüklüğü 2018 yılı seviyelerine kafasız döndü.

Bloomberg anketindeki akıbet beklenti, Rusya ekonomisinin bu dönemde yüzdelik 4,7 oranında küçüleceği yönündeydi. Marttaki anketteki ümit ise yüzde 10 ile haddinden fazla henüz kaba küçülme olacağı beklentisiydi fakat gerçekleşme bu önce tahmine bakarak haddinden fazla daha itidalli oldu.

Ülkede şişkinlik temmuzda yüzde 15,1 kendisine açıklanmıştı.

Dalan bankasının girişimleri

Rusya Forma Bankası Başbuğ Yardımcısı Alexey Zabotkin, ekonominin eskimemiş benzeri detaylı vadeli dengeye akilane hareket ettiğini, baştan organizasyon olduğunu ve büyümenin bitmeme edeceğini söyledi.

Ukrayna işgali gerekçesiyle Garp ülkeleri aracılığıyla 300 bilyon dolarlık rezervi dondurulan Rusya Minval Bankası, savaşın çabucak arkası sıra resülmal kontrolleri ve anif repo artışlarıyla finansal çöküşün önüne önceki, mülk birimi rublenin dolar ve Euro kabilinden para birimleri karşısındaki değeri çarpışma öncesinin da üzerine çıkmıştı.

Vezneci henüz sonraları faiz indirimleriyle ekonomiyi animasyon adımları atmıştı.

Rusya’nın yaptırımlara rağmen yüksek fiyatla enerji ve mal ihracatını devam ettirebilmesi, cari fazlasının birden artmasını da yanı sıra getirmişti.

KUL’nin önde gelen bankalarından JP Morgan, Rus ekonomisinin 2022 yılı genelinde yüzdelik 3,5 oranında küçüleceğini oranlama ediyor. (Sözcü)

Ukrayna’dan mevrut 13 bin ton akdarı yüklü sefine İtalya’ya ulaştı

Rusya, Ulusal Zenginlik Fonu için Türk lirası almayı değerlendiriyor

Burkina Faso’birlikte Fransa karşıtı eylem: Rusya bayrakları açıldı

Rusya Dalan Bankası: 2008’e benzer bire bir global akse gelebilir

 

Share: