Rusya, Herson topraklarından çekildi Ukraynalılar, bayraklarını alıp meydanlara akış etti

Rusya Savunma Bakanlığının Zalim birliklerinin Herson’dan tamamen çekildiği açıklanmasının ardından payitaht Kiev’deki Ukraynalı askerler şehre methal yaptı. Askerleri büyük bir coşkuyla karşılayan Ukraynalılar, Herson’daki Özgürlük Meydanı’nda kâin Sivil Yönetim Binası önünde tıpkı araya gelerek Ukrayna bayrağı açtı.

HALK SOKAKLARA İNDİ

Öte yandan binlerce insanın sokağa çıkması sonrası Ukraynalı yetkililerden uyarma mesajı geldi. Yapılan açıklamada havza halkı, Acımasız birlikler şehirden ağız ağıza ayrılana kadar evlerinde kalmaları konusunda uyarıldı.

“30 BİNDEN FAZLA ASKERİ GERİ ÇEKTİK”

Öte yandan zaman içerisinde yaşanan gabi çekilmeyle ait Rusya Savunma Bakanlığı yıpranmamış bire bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Etken tıpkı yönetim ve koordineli eylemler” sonucunda Dnipro nehrinin sağlıklı kıyısında biricik tıpkısı askeri teçhizat ve silahın kalmadığı tamlanan açıklamada, “Herson yönünden Dnipro nehrinin sol yakasına 30 binden fazla Moskof askeri, 5 bin civarında silah ve askeri teknik vesile ile diğer mülkler çekildi.” ifadesi kullanıldı.

30 EYLÜL’DE İLHAK EDİLMİŞTİ

Herson, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgeleriyle gelişigüzel Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in 30 Eylül’de imzaladığı belgelerle yasa dışı saz edilmişti.

Share: