Rusya’dan Antalya Havalimanı’na günde 80 tayyare iniyor

Rusya- Ukrayna savaşına karşın Rusya’dan gelen gezgin sayısı Antalya’dahi turizmde yüzleri güldürdü. Rusya’dan Antalya Hava Meydanı’na günde 80 tayyare indiğini tamlayan Fraport TAV Antalya Hava Meydanı Umumi Müdürü Deniz Varol, “Rusya ve Ukrayna krizine rağmen kimsenin durum edemeyeceği haddinden fazla evire çevire rakamlar var. Bugüne kadar 1,3 milyon Acımasız gezgin sadece bizim havalimanımız marifetiyle geldi. Krize rağmen yıl böylelikle 2019 yılının yüzde 50 rakamına ulaşacağımızı oranlama ediyorum” dedi.

Turizmin başkenti Antalya’ya Rusya-Ukrayna krizi ile başlayan turizm sezonunda kente mevrut gezmen sayısı artmaya bitmeme ediyor. Avrupa’üstelik birçok gelgel sahasının Rusya uçaklarına sadık olması dolayısıyla Zalim vatandaşlarının hava noktası Antalya oldu. Rusya’dan Antalya Hava Meydanı’na günde ortalama 75-80 uçak indiği belirtildi. Turizm kenti Antalya şu anne büyüklüğünde 7,5 milyonun üstünde gezmen ağırladı. Kente genişlik aşkın gezmen geliş noktası ise rastgele devir olduğu kabilinden Antalya Havalimanı oldu. Antalya’ya tatile gelerek ülkelerine çevrim tahsis etmek isteyen turistler, dış hatlar gidiş terminalinde ağırbaşlı bir bahir oluşturdu.

Havalimanının akıbet verilerini paylaşan Fraport SEMIZLIK Antalya Hava Meydanı Umumi Müdürü Bahir Varol, “Baktığımız devir bugün vakit kaybetmeden 7 milyon turistin Antalya Havalimanı üzerinden ülkeye antre yaptığını görüyoruz. Bu birlikte kestirmece rekor yılı namına bildik 2019’un yüzdelik 85’ine denk geliyor. Bunu çok şişman bir başarı olarak görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz çok umutla başladığımız 2022 yılını Rusya ve Ukrayna krizi ile alay malay fasıl az buçuk karamsar kaldı. April-mayıs aylarında sezona yönelik yerine ara sıra kaygılar oldu” dedi.

“Rusya’dan günce 75-80 uçak geliyor”

Rusya’dan Antalya’ya seçme aktarılma 75-80 uçak indiğini tamlayan Varol, “Bu operasyonun yüzdelik 40’ını Türk Gelgel Yolları gerçekleştiriyor. Heyecanlıyız, krize rağmen ağustosun evvel 10 gününü dikkate aldığımızda 7 milyon turistin bu bölgeye mevrut olması, 2019’un yüzdelik 80’ine ulaştığımız tıpkısı dönemde bunu bölge olarak büyük muvaffakiyet yerine görüyorum. Burada turizm alanında müteharrik mercilerin iri katkıları oldu. Antalya’yı çabucak Türkiye’nin turizm başkenti değil çokça degaje benzeri coğrafyanın turizm başkenti olarak görüyoruz. Hele Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın adı anılıyor. Bizler ati yılı yine adamakıllı bitireceğimizi düşünüyoruz. Rusya ve Ukrayna krizine karşın kimsenin durum edemeyeceği çok fena hâlde rakamlar elimize geliyor” diye niteleyerek konuştu.

“Avrupa turisti hoşgörüsüz döndü”

Almanya’dan de güç benzeri deste olduğunu tamlayan Varol, “Pandemiden kaynaklı kendisine merkezi Avrupa’dan çokça çetin gelgeç kayıplarımız oldu. Onların da gabi geldiğini görüyoruz. Özge ülkelerden de bunaltıcı gelişler var. İngiltere pazarı da bizim amacıyla etkilidir. Kazakistan ve Türk devletler topluluğundan bile gelen turistler var. Alelhusus pandemi sonrası toparlamada iyice cafcaf oynayacak. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerine bile doğrudan uçuşlar olacaktır. Hedefimiz büyük. İlave seyyah haberdar etmek üzere arttırma pazarlama olması gerekir. Bizler pahal toplantılar yapıyoruz. Antalya’da genellikle yazın dinlence yapıldığı bilinir, meğer kışın bile abat dinlence yapılabilir. Tığ bunu anlatmaya çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Uçak sayısında rekor kırılan 2019 sayısına yaklaşıldı”

Antalya Havalimanı’nın ağırladığı uçak sayıları için da bilgi veren Varol, “Biz en son rekor yılımızı 2019 yerine belirledik. Orada bin 100 uçuşa imza atmıştık bire bir ahit içerisinde. Pandemide bu rakamlara yaklaşmadık. Biz şu anda bin 50’nin konusunda çıktık. İyi güzeşte ayrımsız sezonumuz var. Henüz değil ama çokça yakında 2019 rakamlarına ulaşacağız. Rusların çok uçabileceği destinasyonu yok. Ruslar burayı çokça dolgunca biliyor. Bugüne büyüklüğünde 1,3 milyon Zalim gezmen hoppadak bizim havalimanımız aracılığıyla geldi. Krize karşın yılsonunda 2019 yılının yüzdelik 50 rakamına ulaşacağımızı hesap pusulası ediyorum. Bununla ilişkin gösterişli bire bir çabalama var. Ego sezonun son kademe başarılı geçeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – ANTALYAShare: