Sakat triatlet ilk defa giyeceği milli formayla madalya iktisap peşinde

Mersin’birlikte, 36 yıl geçmiş geçirdiği trafik kazasında sol kolunu ve iyi gözünü kaybeden Imge Gençler, kariyerinde ilk defa milli formayı giyeceği Antalya’daki Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında madalya yok etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Silifke ilçesinde 1986’birlikte geçirdiği kaza sonrası sol kolunu ve iyi gözünü kaybeden 43 yaşındaki Rüya, yaşına rağmen bu mevsim katıldığı organizasyonlardaki başarısıyla dikkati çekti.

Türkiye Triatlon Federasyonu aracılığıyla Isparta’üstelik 14-15 Ağustos’ta düzenlenen Eğirdir Ağızcıl-B Triatlon Final Yarışları’nda PTS5 kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Umut, milli takıma çağırma edildi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde, 15-16 Ekim’de gerçekleştirilecek Avrupa Triatlon Kupası ve Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında milli formayı giyme heyecanı yaşayacak Mersinli triatlet, organizasyonda madalya kazanmaya odaklandı.

“Özürlü arkadaşlara örnek olmak istiyorum”

Milli mal triatlet Düş Çoluk Çocuk, AA muhabirine, 36 sene evvel trafik kazasında sol kolunu ve iyi gözünü kaybettikten bilahare zor eyyam yaşadığını söyledi.

“Hayata küsmemek” için koşmaya, yüzmeye ve çiftteker sürmeye başladığını anlatan Umut, 2015’te tanıştığı paratriatlon branşının hayatının dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Bu mevsim yarıştığı müsabakalarda eke dereceler elde ettiğini belirten Düş, “Mersin’deki Avrupa Triatlon Kupası kapsamındaki yaş grupları yarışlarında ikinci oldum. Ağızcıl B Balıkesir Avlu Triatlonu’nda ikincilik elde ettim. Son yerine Isparta’daki yarışlarda da PTS5 kategorisinde Türkiye birincisi oldum. Bu vesileyle milli takıma seçildim.” diyerek konuştu.

Imge, 15-16 Ekim’birlikte ilk kez milli formayla yarışlara çıkacağını ve çok hararetli olduğunu aktardı.

Milli formayla Türkiye’nin adını dünyaya reklam etmek için elinden gelenin sunma iyisini yapacağını anlatan Düş, “Paratriatlon Dünya Kupası yarışında ülkemi entrika ederek evvel 3’e girmeyi hedefliyorum. Mersin’de kestirmece 250 bin civarında mânialı olduğunu biliyoruz ama spora metanetli ilişki yok. O yüzden üstelik kâh mânialı arkadaşlara emsal olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: