Şakirt olarak girdiği dükkanın sahibi olan perukar, ustasına hürmette ayıp etmiyor

Isparta’üstelik berberlik özne Hakkı Akol, 13 yaşındayken şakirt olarak başladığı berber dükkânı dükkanında, 41 sene sonra çalıştıran oldu.

İlkokulu öğreniminden sonradan babasının çalışması amacıyla bire bir erkek berberi dükkanına götürdüğü Akol, çıraklıktan patronluğa ulaşan hayat hikayesini AA muhabirine anlattı.

Okula gezmek istememesi üzerine babasının “Evet okuyacaksın evet de çalışacaksın” diyerek kendisini Narven Mahallesi’ndeki İbrahim Özcan’ın perukar dükkanına yerleştirdiğini tamlayan Akol, “İlk önceki berberlikten anlamıyordum, ustam bana rastgele şeyi öğretti. Çıraklıktan kalfalığa, sonra ustalığa ulaştım. Ekmeğimi bu meslekten kazandım.” dedi.

Patronu 74 yaşındaki İbrahim Özcan’ın emekliğe ayrılmak istemesiyle dükkanı kendisinin devraldığını dile getiren Akol, demincek çırak kendisine girdiği dükkanın patronu olduğunu söyledi. Akol, “Herkese yıldız olamaz benzeri uzanım. Bayıla Bayıla yaptığım işimi deminden işveren namına sürdürüyorum.” ifadesini kullandı.

Akol, baba oğul kadar çalıştıkları patronu Özcan’ın bazen ziyaretine geldiğini kaydetti.

Kendisinin da dükkanında bakir çıkarlar yetiştirdiğini nâkil Akol, önceleri artık şakirt geldiğini, demin ise yetiştirecek eleman bulmakta ağırlık çektiklerini anlatım etti.

Akol’u yetiştiren ve 41 almanak patronu olan İbrahim Özcan da erkek berberi dükkanında 62 yıl faaliyet verdiğini söyledi. Artık yorulduğunu, bu nedenle boşanmak istediğini anlatan Özcan, “Hakkı üzere çok çırak yetiştirdim. Millete aynı faydam olmuşsa ne bahtiyar bana. Deminden yetiştirdiğim ayrımsız çırak, dükkanımda işimi devam ettiriyor. Haddinden Fazla fena hâlde aynı duygu.” diye konuştu.

Özcan, Akol amacıyla kılıklı ve fazlalaşan nevale temennisinde bulundu.

Share: