Samsun Düzentileme ve Demokratlık Güçleri: “Kavgacı, Ayrıştırıcı, Düşmanlaştırıcı Dilinizi da Politikalarınızı birlikte Akseptans Etmiyoruz”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun Çalışma ve El Erki Güçleri, 1 Eylül Acun Sulh Günü zımnında “Sömürünün olmadığı; kurgu, din, soy cinsiyet ayrımının yapılmadığı kıymet adil mutlak tıpkı acun üzere, sizin kavgacı çatışmacı ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı, dilinizi bile politikalarınızı dahi kabul etmiyoruz. Bizler “cenk çığırtkanlığına” cebin, yüreği emekten, barıştan, koca sevgisinden ve demokrasiden yana olanlar, bir arada güç hakkını temas koşulda savunanlar, leşker ya üstelik geç sulh zarfında bire bir arada yaşamanın tür olduğunu başta emperyalistler ve onun işbirlikçilerine göstereceğiz” açıklaması yaptı.

Samsun Iş ve Demokratlık Güçleri, 1 Ilkgüz Acun Hazar Günü nedeniyle geri Atakum ilçesi Çobanlı İskelesi uğrunda matbuat açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP, TİP, Sosyalist Baştan Yapılış Partisi (SYKP), DİSK, Zahmetli-Sen, Halkevleri, Evire Çevire Melik Abdal Firez Derneği Samsun Şubesi ve gayrı sivil topluluk kuruluşları katıldı. Emek ve Demokrasi Güçleri namına açıklamayı okuyan Umu Özçelik, şöyle dedi:

“İnsanlık tarihi süresince cemi acun halkları müsavatsızlık adaletsizlik ve abuhava krizi ile boğuşurken egemenler silahlanma ve savaş peşinde oldu. Gündüz süresince milyonlarca cana, natür katliamına, tarifsiz acılara nöbet açan savaşın sonuçlarına rağmen cebe harcamaları daim artıyor, kullanılmamış nükleer cebe denemelerinin ardı arkası kesilmiyor. Ülkeler arası silahlanma yarışı uzayda gerçekleştirilen eskimemiş silah denemeleri ile henüz tehlikeli ayrımsız nakız alıyor. Sadece dünyayı değil galaksimizi yıldırma eden bu çılgınlığın eğin planında seçme zamanki gibi bıkılmayan kar güdüsü, sömürü çarkı ve sınıfsal hegemonik gösterişli savaşları yatmaktadır.

“KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNLENEMEMESİ ŞİDDET VE UĞRAŞ ORTAMININ SONUCUDUR”

Dünyada ve ülkemizde kalan arbede koşullarında kadınların haklarına müteveccih akın, kadınlara tutsaklık koşullarında dirim dayatması, bala yaşta evlilik, taciz ve tecavüzlerin normalleştirilmesi kadar koşullarla kadınlar, gitmek durumunda kalmıştır. Coğrafyamızda AKP/ MHP faşizminin uyguladığı kadın düşmanı politikalar sonucunda dokuz canlı çok karı katledilmiş, tacize/ tecavüze yakalanmış, ayrıca kadınlar kendilerine hücum eden erkekle varmak zorunda bırakıldığı yasalarla karşı karşıya kalmıştır. Tığ kadınlar biliyoruz ki; iktidarın sergilemiş olduğu karı düşmanı politikalarının sebebi kadının gücünden, iradesinden ve direngenliğinden korkmasındandır. Kadınların bu gücünden kaynaklı bulunan İktidar aracılığıyla toplumsal yaşamın dışına itilmeye çalışılmaktadır.  Karı cinayetlerinin önlenememesi, kadına müteveccih taciz ve tecavüzün artması böylesi tıpkı şiddet ve uğraş ortamının sonucudur.

“SAMSUNLULAR BARIŞ İÇİNDE YAŞAMANIN ESAS HAK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRLER”

Nefret saiki ile LGBTİ bireylere yönelik fobik saldırıların ve söylemlerinin rastgele geçen devir artışına şahit olmaktayız. Ekmeğimize, geleceğimize, aşımıza, ormanımıza, suyumuza göz dikenler, halkların tıpkı arada dirilik iradesini birlikte iktidarları için arz balaban zılgıt olarak görüyorlar. Yitip revan hayatların yanında doğa tahribatının dünyanın geleceğini zılgıt değer düzeye ulaşmasının sonuç kanıtı olan pandemiye, yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri kabil meydanda göstergelere rağmen tabiat talanı, HES’ler, canlıların dirim alanlarının ortadan kaldırılması, orman yangınları, camekân gazlarının kullanımı vb. devam ediyor. Resülmal ve rant amacıyla can dayalı hangi varsa ortadan kaldırılması kıvılcım kadar umurlarında değil! Samsun halkı biliyor ki İnsanlığın sulh ve ülfet zarfında değer, müstakil ve adil yerine gelişigüzel sürdürmek sunma temel eş hakkıdır. Bizler adaletsizlikle, ayrımcılıkla, talanla dövüşmek namına, halkları birbiri ile savaştıran çatıştıran ve ötekileştiren egemenlere buradan haykırıyoruz. Bizler barışta, özgürlükte, kardeşlikte direnim etmeye devem edeceğiz. Emperyalistlerin ve onların işbirlikçilerinin, kırıcı ve anamal kavgalarının bizi bölmesine cevaz vermeyeceğiz. Sömürünün olmadığı; miftah, kült, ırk cinsiyet ayrımının yapılmadığı eşit adil özgür tıpkısı dünya üzere, sizin savaşçı çatışmacı ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı, dilinizi üstelik politikalarınızı birlikte kabul etmiyoruz. Bizler “uğraş çığırtkanlığına” karşı, yüreği emekten, barıştan, herif sevgisinden ve demokrasiden yana olanlar, benzeri arada sevimli hakkını gelişigüzel koşulda savunanlar, asker ya üstelik geç hazar ortamında benzeri arada yaşamanın gibi olduğunu ilkin emperyalistler ve onun işbirlikçilerine göstereceğiz. Barış için mücadele ederek bu savaşın kazananı olacağız. Samsun Say ve demokrasi güçleri olarak 1 Ilkgüz Dünya Barış Haset’nde ve değme çağ savaşa cebin barışı, ölüme alın yaşamı savunacağız ve savunmaya devam edeceğiz.”Share: