Samsun’da balık haline mevrut 5 bin kasa sivri benzeri saatte tükendi

Türkiye’nin kebir balık halleri beyninde saha düzlük Samsun Balık Hali’nde 5 bin sandık pelit, kısaca bire bir saatte satıldı.

Karadeniz’de avlanan tonlarca balık, kasalarla Türkiye’nin yer nazik balık hallerinden biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ndeki mezatta satışı sunuluyor.

Saat 03.00’te açılan balık halinde tonlarca balık satılarak, kamyonlarla Türkiye’nin değişik illerine götürülüyor.

Karadeniz’da balık av sezonunun açılmasıyla palamut bolluğu yaşanıyor. Balık haline mevrut kestirmece 5 bin kasa palamut, tahminî bire bir saatte satılarak tüketicilerle buluşturulmak üzere farklı illere götürüldü.

Çorum’da mevrut Kağan Pınar, AA muhabirine, bu sene verimli sivri avlandığını söyledi.

Balık sezonunda rastgele gün Samsun’a balık almaya geldiğini tamlayan Menşe, “Palamut ile sezona fena hâlde başladık. Palamudun fiyatı boyutuna bakarak 25 ila 50 liralık beyninde değişiyor.” dedi.

Balıkçı Yaşar Gaddar ise bu sene balıkçılık açısından iyicene tıpkısı zaman beklediklerini dile getirdi.

Palamutla sezona domuzuna başladıklarına belen eden Gaddar, “Palamut artağan maşallah. Hamsi ve istavrit bile var. Sistem balık yiyecek. Fiyatlar günce değişiyor. Havanın durumuna bakarak balık zaman zaman kendini göstermiyor. Buraya Türkiye’nin herhangi bir yerinden balık almaya geliyorlar. Trabzon’dan, Rize’den Diyarbakır’dan mevsim süresince geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ordu’dan gelerek 300 kasa sivri kayran Kenan Işıklı ise sezona mübarek pelit ile başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Share: