Samsun’da iriliği mütezayit hamsi 70 liradan almaç buluyor

Samsun’dahi, 20 gündür tezgahlarda satışa verilen hamsinin iriliğinin artması, hem satıcı hem dahi vatandaşları memnun etti.

Karadeniz’bile arz çok tercih edilen balıklar beyninde önceki sıralarda vadi kayran hamsi, havaların soğumasıyla vatandaşların daha çok talep görüyor. İriliği de artan hamsi, 70 liradan azrail buluyor.

Tarihi Saathane Meydanı’nda balıkçılık işleyen Mehmet Tığ, AA muhabirine, balık satışlarından mutlu olduklarını söyledi.

Beklenen deneyli hamsinin tezgahları süslemeye başlamasıyla vatandaşların birlikte ilgisinin arttığını dile getiren Tığ, “Kilosu 70 teklik ama süper hamsi. Vatandaşın beklediği hamsi buydu. ” dedi.

Yaklaşık bir kamer daha hamsinin verimli olacağını, henüz sonradan azalmaya başlamasını beklediklerini anlatan Tığ, “Karadeniz hamsisi bu, yerli. Hamsiden, palamudun bolluğundan belde güçlü umudumuz yoktu amma havaların soğumasıyla kart hamsi da çıkmaya başladı.” diye konuştu.

Nurcan Acara ise hamsinin sofralarının vazgeçilmez balığı olduğunu, fiyatının biraz daha düşmesini beklediklerini kaydetti.

Share: